Ligurček lekársky, často zabúdaná bylina, je skvelým pomocníkom v kuchyni aj pre zdravie. Táto aromatická rastlina, známa aj ako Levisticum officinale, má široké spektrum využitia – od podpory trávenia až po prírodné afrodiziakum. Prinášame vám podrobnosti o jeho blahodarných účinkoch a tipy, ako ho využiť vo vašej kuchyni.
Ligurček skôr rástol v každej záhrade, ale postupom času sa naň akosi zabudlo. Je to škoda, pretože obsahuje výrazné aromatické látky, ktoré sú užitočné v kuchyni aj ako podpora dobrého zdravia.
Ligurček lekársky, latinsky Levisticum officinale, je mohutná rastlina, ktorá dorastá až do výšky dvoch metrov. Pôvodne pochádza zo Stredomoria a do strednej Európy sa dostal už v období stredoveku. Používal sa nielen ako korenie, ale aj liečivá bylina proti mnohým neduhom, čo je patrné aj z jeho druhového názvu.
Na trávenie, kĺby aj proti poteniu
Koreň a listy ligurčeku sú bohaté na fytosteroly, ktoré priaznivo pôsobia pri infekciách močových ciest a zmierňujú tráviace ťažkosti. Ligurček vám uľaví pri nadúvaní a nechutenstve, podporuje tvorbu žalúdočných štiav a aktivuje pomalé trávenie. Odporúča sa tiež ako podporný prostriedok pri reumatizme a iných problémoch s kĺbmi.
Dokáže uľaviť aj pri nachladnutí. Z ligurčeku sa pripravujú aromatické kúpele, ktoré pôsobia proti poteniu. Medzi obľúbené babské rady patrí využitie listov ligurčeku proti zápachu z obuvi – vložte do topánky čerstvú vetvičku a nechajte pôsobiť cez noc. Okrem toho má ligurček povesť prírodného afrodiziaka.
Na čaj je najlepší koreň
Čaj proti vyššie uvedeným neduhom sa najčastejšie pripravuje z koreňa ligurčeku, ktorý je najbohatší na cenné látky. Dá sa zohnať v sušenej podobe v obchodoch s bylinkami a niektorých lekárňach, použiť sa dá aj čerstvý, dobre očistený koreň, ktorý sa povarí niekoľko minút vo vriacej vode a výluh sa po malých dávkach užíva.
Pozor – každodenná konzumácia ligurčekového čaju sa neodporúča, môže totiž spôsobiť nadmerné zaťaženie obličiek. V prípade, že trpíte obličkovým ochorením alebo inými dlhodobými zdravotnými problémami, poraďte sa o užívaní ligurčeku s lekárom. Úplne vyhnúť by sa mu mali tehotné a dojčiace ženy.
Ligurček do polievky, k mäsu aj strukovinám
Výhodou ligurčeku je, že nestráca svoju arómu počas tepelnej úpravy. V kuchyni sa najčastejšie používajú listy – čerstvé aj sušené. Výborne dochutia vývary, zeleninové aj mäsové polievky, zemiaky, ryžu alebo strukoviny.
Zaujímavý chuťový rozmer dodá pečenému, varenému aj grilovanému mäsu, skvele sa hodí aj k mletému mäsu. Čerstvé listy môžete nasekať do tvarohovej nátierky, pridať do zeleninového šalátu alebo si ich uchovať na neskoršie použitie v podobe pesta. Z kvetov a semienok sa pripravujú ochutené oleje.
Ligurčekové pesto
Doba prípravy: do 30 minút
Ingrediencie:
- 150 g čerstvých listov ligurčeka
- 150 g kvalitného oleja
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička citrónovej šťavy
Príprava:
- Listy opláchnite a nechajte úplne uschnúť alebo ich osušte utierkou. (Ak by zostali vlhké, pesto sa rýchlo pokazí.)
- Listy vložte do mixéra alebo vyššej nádoby. Pridajte olej, citrónovú šťavu a soľ a všetko rozmixujte do hladkej pasty.
- Pestom naplňte dôkladne vymyté a suché poháre a na povrchu ho zalejte olejom, ktorý zamedzí prístupu vzduchu. Poháre uzavrite a uložte do chladničky – vydrží vám až 12 mesiacov.
- Pesto použite na ochutenie polievok, mäsa, zemiakov alebo strukovín.