Na jar a začiatkom leta môžete na lúkach vidieť nádherné biele kvety margarétok. Okrem toho, že sú ideálne na tvorbu kytíc a venčekov, majú aj mnohé liečivé vlastnosti. V tomto článku sa dozviete, ako môžu margarétky prispieť k zdraviu a kráse vašej záhrady, ich kulinárske využitie a tradičné liečebné účinky.
Margarétky: Krásne kvety s liečivými účinkami
Margarétka biela (Leucanthemum vulgare) je obľúbená európska kvetina z čeľade Asteraceae, ktorá sa rozšírila aj do miernych oblastí Severnej Ameriky a Ázie. Severná Karolína ju dokonca vyhlásila za svoju národnú kvetinu. Margarétka je nielen krásna, ale aj prospešná bylina, ktorá sa využíva pri liečbe povrchových rán a úľave od sezónnych alergií.
Margarétky v záhrade
Mnoho záhradkárov považuje margarétku za burinu, pretože sa môže rýchlo šíriť a ovládnuť záhradu. Avšak vyhnať ju úplne by bola škoda, pretože má mnoho výhod. Zdá sa, že vošky a iní škodcovia sa týmto kvetom vyhýbajú. V minulosti sa čerstvé kvety používali aj proti blchám.
Hoci margarétky nie sú univerzálnym riešením, môžu významne prispieť k prirodzenej ochrane proti škodcom. Skúsenosti ukazujú, že aktivita nežiaduceho hmyzu v miestach, kde margarétky rastú, sa znižuje. Dokonca aj vysoká zver, kone či králiky zvyčajne margarétky obchádzajú a radšej konzumujú iné rastliny. Vďaka týmto vlastnostiam sú margarétky výborným spojencom záhradkárov pri ochrane citlivejších rastlín.
Kulinárske využitie margarétok
Margarétka je chutnou prísadou do šalátov. Okvetné lístky, stonky a listy sa môžu jesť surové v šalátoch alebo sendvičoch, alebo sa pridávajú do polievok a dusených jedál. Pre niektorých môžu mať horkastú chuť, preto sa odporúča zbierať najmladšie exempláre a pridávať ich do jedál s mierou. Mladé výhonky a púčiky sa môžu pred konzumáciou spať. Kvety sú tiež skvelé na ozdobenie jedál.
Liečivé látky v margarétkach
Listy obsahujú vysoké množstvo vitamínov A a C, betakaroténu, riboflavínu, niacínu a draslíka. V okvetných lístkoch sa nachádza vysoký obsah betakaroténu.
Tradičné využitie a prínosy margarétok
- Celá rastlina, a najmä kvety, pôsobí proti kŕčom, nadúvaniu, potopudne a močopudne.
- S úspechom sa používa pri liečbe čierneho kašľa, astmy a pri nervozite.
- Zvonku sa používa ako pleťová voda na pomliaždeniny, rany, vredy a niektoré kožné ochorenia.
- Odvar zo sušených kvetov a stoniek sa používal na umývanie popraskaných rúk.
- Destilovaná voda z kvetov je účinná pri liečbe zápalu spojiviek.
- Nálev z kvetov je prospešný pri zmiernení chronického kašľa a pri zápale priedušiek.
- Rozdrvené listy sa prikladajú na opuchy, rozpúšťajú ich a zmierňujú ich horúčosť.
- Je užitočná pri žalúdočných vredoch.
- Používa sa ako vaginálny výplach pri vredoch na krčku maternice.
- Z listov, suchých alebo čerstvých, sa pripravuje čaj na upokojenie alergií a dráždivého kašľa. Pomáha aj pri upchatom nose alebo senná nádche.
Ďalšie zaujímavosti
- Celá rastlina je presýtená štipľavou šťavou, ktorá odpudzuje hmyz.
- Po rozdrvení majú všetky časti rastliny nepríjemný kyslý zápach.
- Dievčatá si kvety dávajú pod vankúš, aby vo sne videli budúceho manžela.
- Používa sa na ochranu detí pred zlom a prítomnosťou duchov.
- Môžete s ňou hrať „má ma rád, nemá ma rád“.
- V kvetinovej reči predstavuje margarétka trpezlivosť.