Lipa je od pradávna posvätný strom Slovanov.
V máji a v júni sa môžete vypraviť pre voňavé kvety lipy srdcovitej. Ak si ich nasušíte dostatočnú zásobu, rozhodne nebudete ľutovať.
Skladujte ju v papierových vreckách
Kvety by nemali byť v plnom kvete, naopak. Zbierajte tie menej rozvité, ktoré sa ešte len budú otvárať. Aby vám lipové kvety nezvlhli, skladujte ich v dobre uzavretých papierových vrecúškach alebo v pohároch. Lipový kvet sušte v tieni alebo v teplej miestnosti, kde teplota nesmie presiahnuť 35 ° C. Použiť môžete aj sušičku.
Správne usušený kvet si zachováva svoju farbu a príjemnú vôňu, sušením sa chuť lipy nestráca.
Vyvoláva potenie a znižuje horúčku
Lipové kvety sú vynikajúcim prírodným liekom pri nachladnutí, vyvolávajú potenie, znižujú horúčku a liečia priedušky. Ďalej jemne riedi krv, čo je výbornou prevenciou srdcových ochorení a zápalu žíl.
Lipový čaj je tiež veľmi účinný pri močových a obličkových ťažkostiach.
Naviac je vhodý aj pre deti, pretože posilňuje imunitný systém.
Pripravte si čaj alebo lipové víno
Úplne najjednoduchší spôsob, ako využiť ich účinkov, je konzumácia lipového čaju. Stačí, keď 1 lyžičku sušených lipových kvetov zalejete šálkou vriacej vody a necháte 15 minút lúhovať. Potom scedíte a môžete popíjať. Lipový kvet je vhodný aj k výrobe vína na upokojenie nervov.
Zmiešajte 1 lyžicu lipových kvetov, 1 lyžičku chmeľových šišiek, 1 lyžičku kvetov rumančeka a 1 lyžičku koreňa valeriány a potom bylinky prelejte 1 l kvalitného červeného vína. Všetko nechajte 14 dní lúhovať.
Nesmiete zabudnúť denne pretrepávať.