Kedysi bol vlčí mak súčasťou každého poľa s obilím. Dnes sa bohužiaľ všade používajú chemické postreky, a tak mak nájdeme len na krajoch polí, pri cestách a na lúkach. Ale nebojte sa ho nazbierať a vyskúšať niektoré liečivé formy z neho.
Prečo bol mak súčasťou polí od staroveku
Zaujímavé je, že mak bol takmer povinnou súčasťou polí s obilím od staroveku, bol totiž spolu s obilím vysievaní, aby zvyšoval kvalitu pšenice alebo jačmeňa. Mak je totiž symbolom plodnosti a býval aj obetovaný bohom.
Prečo je liečivý
Vlčí mak obsahuje liečivé látky, ktoré sa používajú ako v lekárnictve, tak v potravinárstve. Liečivá sa vyskytujú predovšetkým v kvete, ale pozor v makovičke uprostred sú skôr opiáty .
Čo sa zbiera?
Zbierajú sa jednotlivé okvetné lístky , ktoré sú naozaj bezpečné a bez vedľajších účinkov. Zbierame ich za slnečného a suchého počasia, pretože za vlhkého počasia nám sfialovejú. Pozor: zle sa suší, pretože sú veľmi krehké. Sušte ich rozložené po jednotlivých vrstvách.
Aké liečivé formy môžeme využiť!
Vlčí mak , resp. jeho okvetné lístky môžeme použiť do čajov – i zmesových. Čaj pôsobí predovšetkým proti kašľu, najmä tomu dráždivému. Má tiež upokojujúce a sedatívne účinky . Vďaka tomu ho môžete použiť pri strese , nervozite , ale napríklad aj nespavosti.
Čaj pripravíte tak, že asi 1 g okvetných lístkov zalejete 250 vriacej vody, necháte lúhovať 10 minút a pite 2-3x denne.
Čaj pre upokojenie si môžete pripraviť z 1 dielu vlčieho maku, 1 dielu medovky a 1 dielu ľubovníka.
Z vlčieho maku si môžete vyrobiť aj kloktadlo . Opäť pomôže najmä pri bolestiach v krku. Nálev môžete použiť aj z dvojnásobnej dávky, než je doporučená na čaj.
Tinktúru vyrobíte naložením makových okvetných lístkov do 40% ného alkoholu na 3 týždne, potom precedíte a uchovávate v tmavých fľaštičkách. Tinktúru môžete používať v množstve 10 kvapiek na kocku cukru pri úpornom kašli.