Zemiaky sú obľúbenou súčasťou jedálnička Stredoeurópanov – pečené, varené, šťouchané… Než sa pustíte do ich spracovania, skúste ich využiť surové. Prekvapí vás, aké široké spektrum účinkov majú.
Zabudnite na chvíľu na chuť varených, jemne osolených nových zemiačikov a sústreďte sa na surové hľuzy. Aby ste z nich dostali len to pozitívne, vyberte tie skutočne zdravé. Nesmú byť premrznuté (poznáte to podľa bielej farby pod šupkou) či zelené a nemajú mať očká ani klíčiace podzemky. Tie totiž môžu obsahovať jedovatý alkaloid solanín, ktorý spôsobuje nevoľnosti a závraty. U tehotných žien dokonca môže ohroziť plod.
Na čo si dať pozor
Najlepšie urobíte, keď zvolíte zemiaky v bio kvalite alebo aspoň z osvedčeného domáceho zdroja. Olúpte ich a dôkladne skontrolujte, či ste vyrezali všetky „podozrivé“ bodky a inak sfarbené miesta. Následne zemiaky prežeňte odšťavovačom alebo ich najemno postrúhajte a šťavu rukou vytlačte. Takto získate najsilnejší roztok. Na prvý pohľad nepôsobí práve lákavo a chuť tiež nie je bohvieaká, ale ide predsa o liečivú šťavu, tak skúste privrieť oči. Má tendenciu hnednúť, preto buď pridajte kvapku z vylisovaného citróna alebo pre neskoršie upotrebenie odložte do chladu.
Recept pre leňochov na menej koncentrovanú zemiakovú tekutinu znie takto: nakrájate surové zemiaky na plátky, namočíte na noc do trochy vody a tú potom použijete, avšak s menším efektom.
V zemiakovej šťave nájdete množstvo vitamínu C, E a skoro všetky zo skupiny B. Okrem toho tiež selén, zinok, horčík, železo, kyselinu listovú a mnoho ďalších látok. Dôležitou zložkou je alantoín, ktorý vie hojiť rany a poškodené sliznice. Kombinácia je to nevídaná a zaváňa elixírom mladosti. Však sa tiež zemiakovou šťavou môžete liečiť od hlavy až po päty.
Pripite si na zdravie
Podstatou zemiakovej šťavy je jej zásadité pôsobenie v organizme, teda schopnosť viazať prebytočné kyseliny. To možno využiť nielen pri chudnutí (šálku vypite pred raňajkami a ďalšie potom večer dve hodiny pred spaním), ale aj pre zdravé trávenie. Koncentrovaná šťava je balzamom pre prekyslený žalúdok, napokon odporúča sa aj na liečbu žalúdočných vredov.
Zaujímavé pokroky zaznamenávajú aj pacienti s artritídou kĺbov a ďalšími formami zápalových chorôb. Zemiaková terapia im prináša úľavu v akútnych stavoch – treba piť aspoň tri šálky šťavy v priebehu dňa do zmiernenia ťažkostí. Hojivé účinky v kombinácii s vitamínmi B sú ideálnym riešením pre tých, ktorí často trpia na rôzne druhy zápalov ústnej dutiny, ďasien a mandlí či na afty.
A ak trpíte vysokým krvným tlakom, potom by ste mohli siahnuť po šesťtýždňovej zemiakovej kúre. Spočíva v pití zhruba jedného hrnčeka šťavy dvakrát denne.
Domáci kozmetický salón
Ak máte jemné a lámavé vlasy alebo vám vo väčšej miere padajú, potom jednu polovicu hrnčeka zemiakovej šťavy vmasírujte do vlasovej pokožky a do druhej zamiešajte žĺtok a naneste do dĺžok vlasov. Po polhodine zmyte, opakujte raz či dvakrát týždenne a za dva mesiace uvidíte výsledok.
Zemiaky svedčia aj pleti. Šťava funguje ako skvelé tonikum na hydratáciu a odstránenie prebytočnej mastnoty. Uľaví tiež všetkým, ktorí bojujú s vyrážkami. Priamo na ne sa odporúča pokladať buď plátky surové zemiaky, alebo tampóny namočené do zemiakovej šťavy.
Niekedy nie je potrebné odšťavovať
Pre skvele zvláčňujúcu masku môžete použiť nastrúhané zemiaky, z ktorých ste predtým vytlačili trochu šťavy. Aj tak v nich zostalo veľa dobrého. Rozprestrite ich na tvár, nechajte pôsobiť pol hodiny a zmyte vlažnou vodou.
Na podobnom princípe funguje aj liečba ekzémov, lokálnych popálenín či pokožky spálenej slnkom. Môžete ju buď potierať šťavou, alebo pokryť nastrúhanými alebo len na plátky nakrájanými surovými zemiakmi. Pre dlhšie pôsobenie je vhodné vrstvu prekryť priedušnou šatkou a nechať pôsobiť hodinu aj dlhšie.