Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Liečba smiechom je ako liek

reklama:

Smiech ako liek

Liečba smiechom má aj svoj odborný názov – gelototerapia. V Spojených štátoch amerických sa celé nemocnice špecializujú na túto disciplínu a sú tu zamestnaní profesionálny zabávači. Existuje aj jóga smiechu, ktorá práve pre jeho zdravotný prínos vás naučí smiať sa aj bezdôvodne. Vplyv na telo sa totiž nelíši podľa toho, či ide o smiech predstieraný či samovoľný. Ide len o jeho dobrovoľnosť. S celou touto myšlienkou prišiel už pred viac ako dvadsiatimi rokmi indický doktor medicíny Madan Kataria .

Laugh out loud a stress buster.jpg

Prínos smiechu pre naše zdravie

Práve ten druh smiechu, keď vás prepadne záchvat, neovládate svoje telo, doslova plačete od smiechu, z očí vám tečú slzy a nedá sa to zastaviť – áno, to je úžasný stav, po ktorom sa človek cíti určite oveľa lepšie ako pred ním. Čo nám smiech do života vnáša a prečo je dobré sa čo najviac smiať?

  • Dochádza k posilneniu brucha vďaka sťahom bránice.
  • Naopak chrbtové svalstvo je povolené. Relaxujú tak svaly, ktoré často preťažujete – v oblasti krku, svaly namáhané pri dlhodobom sedení. Toto uvoľnenie je zrejmé aj po určitú dobu od smiechu.
  • Zmierňujú sa bolesti hlavy i bolesť všeobecne, čo je spôsobené vylučovaním väčšieho množstva endorfínu .
  • Pri smiechu sa dostávate do stavu úplného uvoľnenia, eliminujete tvorbu stresových hormónov . Strasú zo seba nielen stres, ale všetky chmúrne myšlienky, depresiu aj únavu. Lepšie budete zvládať náročné úlohy.
  • Dochádza k uvoľneniu mimických svalov v tvári, čo pôsobí ako zbraň proti tvorbe vrások.
  • Produkuje sa vyššie množstvo slín, ktoré napomáhajú ochrane pred zubným kazom.
  • Znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
  • Podporuje správne dýchanie. Má prínos najmä u pacientov s dýchacími ťažkosťami.
  • Smiech znižuje krvný tlak, okysličuje krv. Má priaznivý vplyv na cievy, srdce i mozog. Podporuje lepšiu koncentráciu a pamäť.
  • Vďaka uvoľneniu hormónov adrenalínu a noradrenalínu dochádza k zvýšeniu libida – sexuálneho apetítu.
Inline_618x306_power_laughter.jpg

Smiech pre nadviazanie a upevnenie vzťahov

Pre nezadaných môže byť lákavý aj fakt, že ženy milujú mužov, ktorí ich dokážu rozosmiať, a muži milujú ženy, ktoré sa dokážu od srdca zasmiať. So smiechom je jednoduchšie nadväzovanie nových vzťahov – a to nielen partnerských. Aj s kolegyňou v práci budete lepšie vychádzať, ak si každý deň spestríte chvíľkou spoločného smiechu. Smiech je tiež dôležitým putom v dlhodobých zväzkoch, v manželstve môžete s jeho pomocou prekonať nejednu krízu.

Laughing couple.jpg

Smiech dokáže tiež odbúrať mnohé zábrany v komunikácii a celkovo podporí  spontánny začiatok. Ak idete vo výťahu s niekým, kto sa mračí, iste nemáte chuť začínať konverzáciu, ak vás však dotyčný milo as úsmevom pozdraví, hneď je u vás väčšiu chuť zapojiť sa s ním do rozhovoru .

Až vás teda nabudúce prepadne chmúrna nálada alebo proste len budete mať pocit, že ste sa už dlho poriadne nezasmial, nájdite si na to dobrý dôvod. Je to liek, ktorý vás v mnohom obohatí, a je prístupný úplne zadarmo. Pustite si teda obľúbenú komédiu, prečítajte si vtip alebo sa pozrite na niektoré videá, kde sa niekto smeje – smiech je krásne nákazlivý .

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. januára 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.