Letný rez trvaliek môže priniesť úžasné výsledky a pomôcť vašej záhrade vyzerať ešte lepšie. Tento článok vám ukáže, ako správne rezať rôzne druhy trvaliek, aby ste dosiahli čo najlepší efekt. Či už ste skúsený záhradník alebo začiatočník, naše rady vám pomôžu zlepšiť vzhľad vašej záhrady.
Letný rez trvaliek: Ako a kedy rezať kvety pre najlepší výsledok
Každý, kto pestuje trvalky, vie, že je potrebné odstrániť odumreté rastliny na začiatku zimy alebo na jar. Niektoré trvalky však ocenia rez aj na konci jari alebo začiatkom leta, čo im dodá nový život. Skúsení záhradníci vedia, že správny rez v správny čas dokáže z trvaliek vyťažiť oveľa viac. Pre menej skúsených záhradkárov sme sa rozhodli preskúmať tému letného rezu trvaliek a poradiť im, aké úžasné výsledky môže priniesť rýchly a včasný rez. Techniky sme rozdelili do niekoľkých základných skupín.
Odstraňovanie odumretých kvetov
Táto technika je jednoduchá a pomerne známa: odstránením odkvitnutých kvetov možno mnoho trvaliek prinútiť k tvorbe nových púčikov a kvetov namiesto tvorby semien. Niektoré rastliny, ako napríklad pivonky, síce touto technikou neprinútite opätovne kvitnúť, ale rastliny potom vyzerajú oveľa lepšie.
Začiatočníci sa často pýtajú, ako hlboko pod kvety rezať, ale bohužiaľ to nie je vždy jednoduché vysvetliť. Každý druh rastliny reaguje trochu inak. Najlepším spôsobom, ako sa to naučiť, je experimentovať. Po nejakom čase si väčšina záhradníkov vytvorí inštinkt a reže správne.
Niekoľko obecných rád:
- Neodrezávajte rozvíjajúce sa kvetné púčiky. Znie to ako samozrejmosť, ale niekedy sú púčiky malé a nie je ľahké ich nájsť. Sledujte stonku pod odkvitnutými kvetmi, či sa na nej nenachádza základ nových kvetov, a tie odkvitnuté odrežte spolu so stonkou tesne nad.
- Napríklad u krásnoočka preslenitého sa púčiky nachádzajú tesne pod odkvitnutými kvetmi, a tak je potrebná opatrnosť. Ak nenájdete žiadne púčiky, potom mierny rez podporí ich tvorbu.
- Trvalky s kvetmi v tvare margarét zvyčajne vyzerajú lepšie, ak spolu s vyblednutým kvetom odstrihnete aspoň časť stonky až k silnejšiemu hlavnému stonku, kde sa už tvoria nové púčiky. Medzi trvalky, ktoré na tento postup dobre reagujú, patrí echinacea, záhradná margaréta, rudbekia, rebríček, kokarda a monarda.
- Jednotlivé mŕtve kvety odstráňte, keď sa na rovnakej stonke tvoria nové púčiky: to je potrebné u deniviek, zvonku broskyňolistého, platycodonu a niekoľkých ďalších.
- Odkvitnuté kvety tiež odstráňte, ak chcete zabrániť samovýsevu a nekontrolovanému množeniu rastlín. Medzi dobrých kandidátov patria napríklad: orlíčky, klinčeky, rebríček, nevädza, jirnica.
Ukážka, ako strihať niektoré trvalky po odkvitnutí
Ľahký spätný rez
U mnohých trvaliek, ktoré kvitnú na jar a na začiatku leta, platí, že ľahké zastrihnutie po odkvitnutí ich udrží v skvelej forme. Pomôže to udržať hustý a bujný habitus po zvyšok sezóny a zabráni to rýchlemu odumieraniu rastliny v strede. Tieto typy rastlín po odkvitnutí zastrihnite na polovicu: arabis, aubrieta, alyssum a aurinia, iberka a flox subulata.
Silné zrezanie
Väčšina trvaliek kvitnúcich koncom jari a začiatkom leta po odkvitnutí chátra a neskôr v lete môže vyzerať dosť škaredo. Týka sa to napríklad kakostov. U oboch týchto rastlín dôkladný rez až k zemi vyprovokuje rast nových sviežich, zdravých a kompaktných listov, a rastliny sa tak v letnom horúci stanú atraktívnym doplnkom okrasnej záhrady.
Po odkvitnutí zrežte kakosty viacmenej tesne nad zemou a dbajte na to, aby ste ponechali už tvoriace sa nové listy v strede trsu nedotknuté. U Silver Mound zrežte celý porast na výšku 2 cm, akonáhle sa v polovici alebo na konci júna objavia drobné guľaté strieborné kvety v tvare gule. Táto technika tvrdého rezu sa osvedčuje aj u ďalších rastlín:alchelmilky, mliečnik mnohofarebný, šanta mačacia.
Zaštipovanie pre reguláciu výšky
Koncom jari môžete experimentovať s „Chelsea chop“, teda zrezaním trvaliek kvitnúcich na jeseň približne o tretinu. Tento spôsob rezu sa vykonáva najneskôr do konca mája. Rastliny po ňom získajú nižší, ale kompaktnejší habitus. Tento zásah však o niečo oddiali dobu kvitnutia, preto ho nevykonávajte neskôr, aby vaše rastliny nezastihol mráz v čase, keď sú najkrajšie. Môžete tiež ostrihať iba časť rastliny a tak rozdeliť dobu kvitnutia na dve časti: nezrezané stonky vyprodukujú kvety v prirodzenej dobe a tie zrezané neskôr.
‚Chelsea chop‘ možno vykonať u celej rady trvaliek, vrátane chryzantém, astier, záplevákov, floxov, rozchodníkov a mnohých ďalších.