Lenivú orchideu možno hneď povzbudiť, začne kvitnúť ako divá

Zdieľať
orchidea
orchidea Foto: Denisa Stachová

Zaujímajú vás orchidey, ktoré zdobia okná susedov, a premýšľate, čo robíte nesprávne? Pozrite sa s nami na faktory, ktoré môžu brániť vašim orchideám rozkvitnúť.

Skúste ich teplotne šokovať

Orchidey potrebujú na stimuláciu kvitnutia zmenu teploty medzi dňom a nocou – konkrétne by malo byť v noci aspoň o 10 °C chladnejšie. Ak teplota zostáva približne rovnaká po celý deň, rastlina nebude kvitnúť.

Toto pravidlo sa najviac uplatňuje počas zimných mesiacov, kedy často vykurujeme svoje domovy. V takých prípadoch je vhodné orchideu na noc umiestniť do chladnejšej miestnosti. Zvládne aj teplotu okolo 12 °C, zatiaľ čo počas dňa by nemala prekročiť 23 °C. Ak vaša orchidea odmieta kvitnúť, skúste udržiavať rozdiel teplôt po dobu 2 – 4 týždňov, čo môže výrazne napomôcť tvorbe nových kvetov.

polievanie
polievanie Foto: Denisa Stachová

Svetlo je kľúčové

Má vaša orchidea dostatok svetla? Ak sa nachádza v tieni, nedokáže zhromaždiť energiu potrebnú na kvitnutie. Preto sa vyhnite severne orientovaným oknám, kde síce môže raz vykvitnúť, ale pravdepodobnosť opakovaného kvitnutia je nízka.

Dávajte však pozor na priame slnko, ktoré by mohlo spáliť citlivé listy orchidey.

Výhonok kvitne len raz

Po tom, ako orchidea odkvitne, na tom istom výhonku sa už nové kvety neobjavia. Tento výhonok môže časom zožltnúť, čo nemusí byť známkou úhynu rastliny, ak ostatné časti zostávajú zdravé a zelené. Žltnúci výhonok je vhodné odstrániť, aby sa podporil rast nových, ktoré môžu priniesť ďalšie kvety.

Cesnak ako prírodné hnojivo

Nedostatok živín môže byť tiež príčinou problémov s kvitnutím. Orchidey, ktoré pochádzajú z tropických oblastí, získavajú vlhkosť a živiny zo vzduchu, z kôry stromov a machu. Na rozdiel od bežných izbových rastlín, ktoré čerpajú živiny z pôdy, orchideám môžu dlhším pobytom v jednom kvetináči chýbať potrebné látky.

Cesnak môže byť výborným posilňovačom pre orchidey. Namočte 5 – 6 strúčikov do litra vody a nechajte cez noc lúhovať. Ráno sceďte a touto vodou rastliny zalejte.

orchidea
orchidea Foto: Denisa Stachová

Zabezpečte dostatočnú vlhkosť

Stres zo sucha a nedostatočná vlhkosť sú častými príčinami, prečo orchidey nekvitnú. V tropickom prostredí je vlhkosť vzduchu často nad 50 %, kým v našich domácnostiach môže byť len okolo 10 %. Tento veľký rozdiel spôsobuje stratu vody z listov a scvrkávanie koreňov.

Aby orchidey kvitli, potrebujú vlhkosť. Nedostatok vlhkosti spôsobuje klimatizácia, kúrenie, prievan alebo nadmerné slnečné žiarenie. Ak máte v kúpeľni okno, skúste tam orchideu umiestniť – takéto prostredie by jej mohlo vyhovovať.

Vyhnite sa preliatiu

Príliš veľa vody môže byť rovnako škodlivé ako sucho. Orchidey v prírode rastú na stromoch, pričom ich korene majú prístup k vzduchu. Ak sú však v kvetináči s neustále vlhkým substrátom, korene začnú hniť a rastlina nebude schopná kvitnúť.

Počas zimy nechajte orchideu oddychovať. Znížte frekvenciu zalievania a hnojenie úplne vynechajte. V zime stačí zalievať raz za 10 dní, zatiaľ čo na jar môžete frekvenciu zvýšiť na raz týždenne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané