Škoricu milujeme pre jej jedinečnú vôňu a nezabudnuteľnú chuť. Už menej sa však vie, ako blahodárne pôsobí na naše zdravie i dušu.
Škorica pochádza z ázijských trópov. Práve tam ju využívali nielen ako ingredienciu pri varení, ale aj ako liek. V tradičnej čínskej medicíne má miesto ako takzvané teplé korenie pre zahriatie organizmu, čo znamená, že ju dostanete naservírovanú v čaji. A svoje uplatnenie našla dokonca aj v kozmetike. Má blahodarné účinky na prekrvenie pokožky. Na škoricový krém nedá dopustiť množstva žien.
Prevencia proti trombóze
Mnoho vedeckých štúdií potvrdzuje, že škorica prispieva k riedenie krvi, a tým zabraňuje vzniku krvných zrazenín. Pozor ale na kombináciu s liekmi na riedenie krvi. V kombinácii s liekmi by škorica mohla spôsobiť značné zdravotné problémy.
Prirodzené antibiotikum
Možno poznáte starý recept našich babičiek na bolesť v krku – zmiešali škoricu s medom. Dnes už málokto vie, že je naozaj účinným bojovníkom proti širokému spektru vírusov, baktérií a plesní. Škoricová kôra tak právom patrí medzi prírodné antibiotikum.
Strážca hladiny cukru
Škorica patrí medzi silné antioxidanty. Dokáže starostlivo strážiť hladinu cukru v krvi. Ak si po jedle dáte čaj s trochou škorice, pomôže vášmu žalúdku rýchlejšie tráviť, a tým mu uľahčí od zdĺhavého vstrebávania sacharidov.
Podporuje funkciu mozgu
Vedeli ste, že už samotná vôňa škorice podporuje mozgovú aktivitu? V jednom výskume bolo zistené, že pri konzumácii škorice a vnímanie jej arómy, sa testovaným dobrovoľníkom zlepšila pamäť a pozornosť pri práci. Najväčšie pozitívne účinky boli zaznamenané pri používaní vizuálnej pamäti.
Má protirakovinové účinky
Škorica obsahuje vápnik, vlákninu a rad rôznych minerálov. Vápnik a vláknina pomáhajú z tela vylučovať nadmieru soli a škodlivín. Vďaka pravidelnej stolici tak pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva. Siahnuť by ste po nej mali aj v prípade, že trpíte plynatosťou, zápchou alebo naopak hnačkou. Počas niekoľkých okamihov vám pomôže od problému a vášmu organizmu sa tak výrazne uľaví.
Znižuje hladinu cholesterolu
Vďaka pozitívnym účinkom na hrubé črevo dokáže táto bylina z tela odplaviť tiež nadbytočné tuky, čím dokáže znížiť hladinu cholesterolu. Pomáha tak predchádzať ochorenia srdca a aterosklerózy.
Je to spúšťač inzulínu
V lekárskych štúdiách je preukázané, že škorica znižuje hladinu glukózy v krvi až o 30 percent. Dokáže správne spúšťať inzulín. Pozitívne účinky sa preukázali už pri konzumácii jedného gramu denne. Ak ste teda cukrovkár či hrozí riziko, že by ste sa ním mohli stať, určite si nezabudnite štipku nasypať na ovsené vločky, do ryže či na cappuccino.
Prírodný zahrievač
Škorica má neuveriteľnú schopnosť zahriať celé telo. Ak trpíte na studené ruky a nohy, neváhajte si trochu pridať do čaju. Rozprúdi vám krv v celom tele a po zimomravosti nebude ani pamiatky.