Lekárka a farmaceut radia: Ako liečiť covid-19 doma, ak máte mierne príznaky

Zdieľať
COVID-19 - domáca liečba
Domáca liečba koronavírusu www.gettyimages.com

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

COVID-19 - domáca liečba
Domáca liečba koronavírusu www.gettyimages.com

S lekárom posledný rok väčšina chorých komunikuje iba telefonicky a do nemocnice sa dostanú len najťažšie stavy. Čo robiť, ak mám COVID-19 s miernymi príznakmi a chcem to zvládnuť doma?

Tlmenie horúčky

Pri horúčke užívajte lieky proti teplote s obsahom paracetamolu, dajú sa aj striedať. „Neodporúčam prípravky, ktoré prinášajú síce rýchlu úľavu, ale obsah ich prísad môže organizmus zaťažovať. Možno skúsiť tiež studené obklady do slabín, na čelo alebo spánky alebo potieranie tela špongiou namočenou vo vlažnej vode, ale len ak je to tolerované, „odporúča všeobecná lekárka pre dospelých.

Pitný režim

Teploty môžu trvať aj týždeň a viac dní, tu je dôležité najmä nedovoliť, aby sa organizmus vplyvom horúčky vyčerpal a dehydroval. Čiže aj teploty okolo 38 stupňov Celzia je potrebné znížiť, ak trvajú dlho. Teplotu treba pravidelne merať a lieky proti teplote podávať tiež pravidelne. A poctivo hydratujte. Radšej často po malých dávkach, ak je treba aj slamkou, lyžičkou. Cibuľový čaj je obľúbeným receptom babičiek.

Aké lieky vysadiť

„Pri dlhšie trvajúcej teplote je nutné upraviť tiež chronickú liečbu – pri liekoch na tlak sa orientujeme podľa výšky aktuálneho krvného tlaku – ten môže vplyvom horšej hydratácie pri horúčkach klesať, potom také lieky nepodávame. Rovnako je to s liekmi na „odvodnenie“, resp. močenie – pri dehydratácii ich nepodávame, „objasňuje lekárka. Sledujeme však vznik opuchov a zadýchavanie.

Čo proti kašľu

Pri kašli užívame antitusiká podľa typu kašľa. Sú to lieky, ktoré potláčajú vysiľujúci, suchý a dráždivý kašeľ. Z prírodnej medicíny pomáha pľuzgierka lekárska a skorocel kopijovitý. Je výborný pri vlhkom kašli a zahlienených prieduškách. Látky v skoroceli tiež spevňujú pľúcne tkanivo a za čerstva majú antibakteriálne účinky.

Doplňte vitamíny

Dopĺňajte vitamíny C, D a zinok. „Vitamíny skupiny C a D priamo blokujú viazanie vírusu na ACE receptory, skrz ktoré vchádzajú do buniek,“ hovorí farmaceut David Ferko zo spoločnosti AGEL. Rovnako účinnými sú čaje pripravované z lipy, ktoré zlepšujú proces potenia, základný spôsob boja organizmu proti infekcii.

Uvoľnite priedušky

„Vhodné sú prieduškové čaje a naparovanie sa nad minerálnymi vodami, resp. nad horúcou vodou, do ktorej sa nakvapká malé množstvo (1-2 kvapky) niektorých éterických olejov (rozmarín, šalvia, pamajorán, aníz, eukalyptus), pretože priamo stimulujú pohyb riasinkového epitelu a posúvaním hlienu s vírusom k horným dýchacím cestám sa predchádza prípadnému postihnutiu dolných dýchacích ciest, „hovorí lekárnik David Ferko.

Posilnite imunitu

Pri prevencii je vhodné imunitu stimulovať napríklad Imunoglukán – obsahovými polysacharidy niektorých húb ako je hliva ustricová. Osvedčuje sa tiež užívanie extraktov z rastliny Echinacea purpurea, ktorá priamo stimuluje imunitu. „Nesmie sa však užívať dlhšie ako 14 dní, inak má opačný účinok,“ radí Ferko.

Ivermektín, Antibiotiká a Kedy volať záchranku – nájdete na druhej stránke:

COVID-19 - domáca liečba
Domáca liečba koronavírusu www.gettyimages.com

Ivermektín

Niekoľko svetových štúdii na tisícoch pacientov potvrdili, že ivermektín účinkuje v prípade miernych a stredne silných príznakov. Na slovenskom počas pandémie ministerstvo zdravotníctva povolilo používanie tohto lieku. Je dostupný v lekárňach. Avšak pozor, iba na lekársky predpis.

Antibiotiká

Antibiotiká zaberajú len na bakteriálne infekcie, nie vírusové. Aj vírusové ochorenie však môže mať komplikovaný priebeh, keď sa pridruží bakteriálna infekcia. Antibiotiká obvykle nie sú potrebné, ale lekár môže odporučiť ich podanie podľa situácie a pacienta.

Kedy volať záchranku

Dýchavičnosť a vysoké horúčky, výraznejšia bolesť na hrudníku, najmä ak trvajú dlho, sú už príznaky vážnymi, najmä u oslabených pacientov. Nemocničnú starostlivosť a rýchlu lekársku pomoc váš blízky potrebuje, ak sa mu náhle zmení vedomie, veľmi rýchlo (viac ako 20 / min) a plytko dýcha, ak dýchavičnosť vznikne náhle alebo sa prudko zhorší, keď výrazne poklesne tlak (obvykle pod 100-90 / 60 mmHg) a tento pokles pretrváva, prestane močiť alebo sa pridružia iné výrazné príznaky.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané