Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Zdravie
  • Lekári varujú: všímajte si na svojom tele tieto veci aby ste odhalili zákerného parazita, červa a infekciu!

Lekári varujú: všímajte si na svojom tele tieto veci aby ste odhalili zákerného parazita, červa a infekciu!

reklama:
00 19.png

Črevné červy, početné škrkaviek a pásomníc, sú bežné parazitárne infekcie, ktoré sa môžu vyskytnúť u kohokoľvek. Určité faktory zvyšujú vaše riziko, ako je plávanie v znečistenej vode, pitie nefiltrovanej vody a zlá hygiena. Črevné červy môžu byť ľahko liečení liekmi predpísanými lekárom a dobrá hygiena môže zabrániť šíreniu červov v domácom prostredí.

Spôsobujú infekcie

Ľudia s črevnými červami môžu zažiť zažívacie zmeny, vrátane straty chuti do jedla alebo nevoľnosti. Ak sa v črevách hromadí veľké množstvo červov, môžu nastať problémy, ktoré môžu viesť k zápche. Červy môžu tiež spôsobiť hnačku, ktorý môže byť krvavý. Vo výkaloch sa môžu vyskytovať aj dospelí červy. Infekcie pásovými červami môžu spôsobiť bolesť brucha. Svalová bolesť a slabosť sa môžu vyskytnúť aj pri migrácii dospelých červov skrz ich tela.

Problémy s dýchaním

Ľudia infikovaní črevným červom Ascaris môžu mať ťažkosti s dýchaním. Ak červy napadnú pľúca, infikovaní jedinci môžu mať častý kašeľ. Ľudia s infekciou škrkavky môžu tiež pociťovať bolesť pri hlbokom dychu a môžu mať ťažkosti s dýchaním počas fyzickej aktivity alebo cvičenia.

U dojčiat nakazených škrkavky môže chýbať rast výšky a hmotnosti, čo sa tiež nazýva neschopnosť vývoja. U ľudí infikovaných črevnými červami sa môže vyvinúť nedostatok výživy v dôsledku ťažkých inváziou červov, ktoré rastú do veľkej veľkosti.

Hygiena je dôležitá

Črevným červom možno zabrániť pitím filtrovanej vody, kúpaním v chlórovaných bazénoch a dôkladnú hygienou, najmä po kontakte s výkalmi. Ľudia infikovaní črevnými červami môžu byť liečení liekmi na predpis. Červy môžu žiť v črevách po mnoho rokov, bez toho, aby spôsobili akékoľvek príznaky. Bežné príznaky sa môžu objaviť niekoľko týždňov alebo mesiacov po infekcii a zahŕňajú bledosť, slabosť, únavu (z anémie spôsobenej stratou krvi absorbovanej červami), úzkosť, narušený spánok a stratu hmotnosti (v dôsledku straty živín používaných červami).

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 18. februára 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.