Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekári varujú pred touto bolesťou. Ak ju pociťujete v noci, navštívte lekára.

reklama:
bolesť kolenawww.gettyimages.com

Krátkodobé bolesti niektorých  častí tela, ktoré pociťujeme možno aj každý deň, tak im  nevenujeme veľkú pozornosť a zabúdame  na ne vo chvíli, keď odznejú…

Lekári však upozorňujú na to, že ak sa častejšie v noci objavuje bolesť kolena, môže ísť o varovný signál, ktorý by sme rozhodne nemali podceňovať.

Občasné bolesti hlavy či kĺbov, ktoré nás na krátky čas obmedzia v činnosti, zvyčajne veľmi neriešime. Ak nie sú pretrvávajúce, tak sa upokojíme tým, že išlo o chvíľkové vyčerpanie alebo únavu, a vezmeme si analgetiká. Lekári sa však zhodujú v tom, že opakovaná bolesť kolena, ktorá sa ozýva najmä v noci, môže signalizovať nástup závažných problémov.

Bolesť kolena sa môže objaviť kedykoľvek cez deň a z rôznych príčin. Pokiaľ nie je opakovaná, zrejme nejde o nič vážne. Ak Vás však zobudí v noci, mali by ste navštíviť svojho lekára. Môže ísť totiž o prejav artritídy, najčastejšie osteoartritídy. „Ak majú ľudia zdravé kolená, tak ich v noci nebolia. Nepodceňujte túto bolesť, môže to byť príznak choroby, „uvádza ortopéd. Tento stav je spôsobený opotrebovaním chrupavky a pružných tkanív, ktoré chránia kosti a kĺby. Medzi ďalšie príznaky patria opuchy, pocit tepla a škrípavý či praskavý zvuk pri pohybe kolena.

Osteoartritída  je najbežnejšou formou artritídy, ktorá spôsobuje ďalšie komplikácie. Bolesť s ňou spojená sa objavuje najmä v noci, takže preruší spánok, čím zníži produktivitu a môže spôsobiť nadváhu. Postupovať môže až do štvrtého stupňa závažnosti, na liečbu ktorého je už potrebný chirurgický zákrok alebo úplná výmena kolena. Podľa štúdie môže viesť bolesť a zanedbaná liečba k úzkosti a depresii.

Hlavným rizikovým faktorom tohto ochorenia je vek. Riziko jej vzniku stúpa po dosiahnutí 45 rokov, ale môže postihnúť aj mladších ľudí. Medzi rizikové faktory pre vznik aj v mladšom veku patrí nadmerná hmotnosť, dedičnosť, opakované stresové zranenia, nadmerné zaťaženie fyzickými aktivitami, reuma alebo určité metabolické poruchy.

Terapeutka  vysvetlila, že bolesť kolena môže byť aj symptómom patelárnej tendinitídy spôsobené zápalom šľachy. Obe tieto ochorenia majú tendenciu viac bolieť, keď ste v pokoji. Odborníčka upozorňuje, že ak sa táto bolesť nerieši, môže sa zdravotný stav pacienta výrazne zhoršiť. Preto by ste mali pri opakovaných bolestiach kolena určite navštíviť lekára.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.