Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekári radia: Túto časť tela by ste si nikdy nemali čistiť, viac to škodí než pomáha!

reklama:
www.gettyimages.com

Každodenná hygiena patrí k tým najprirodzenejším aktivitám počas dňa. Kým o istú časť tela je potrebné sa starať pravidelne, jednu by sme mali naopak v tomto smere vynechať …

Aspoň čo sa týka tej najbežnejšie techniky, ktorú pri tom používame. Každý z nás sa vo väčšej či menšej miere pravidelne stará o svoje telo.

K tomu patrí aj čistenie uší. Odborníci však upozorňujú, že ak tak robíte vatovými tyčinkami, spôsobujete si tým viac škody ako úžitku. „Používanie vatových aplikátorov v ušnom bubienku zatláča maz ďalej k ušnému bubienku, čím sa vystavujete riziku vzniku zranení,“ hovorí otolaryngológ Kris Jatana z medicínskeho centra  Štátnej univerzite v Ohiu, ktorý v oblasti starostlivosti o uši vykonal štúdiu. Podotkol, že jedným z najväčších nezmyslov, aké od svojich pacientov počuje, je tvrdenie, že ušný kanál je potrebné pravidelne čistiť. „Toto nie je pravda, ušné kanály sú zvyčajne samočistiace,“ vysvetlil.

Jatanove štúdie, ktoré boli uverejnené v roku 2017 v časopise The Journal of Pediatrics, analyzovala údaje z rokov 1990 až 2010. Vyplýva z nej, že viac ako 263 tisíc detí mladších ako osemnásť rokov bolo prijatých  do amerických nemocníc kvôli zraneniam uší spôsobených vatovými tyčinkami.

Podľa otolaryngológa a jeho kolegov sa prvé obavy v súvislosti s používaním vatových tyčiniek objavili v roku 1972 – päťdesiat rokov potom, čo boli prvýkrát vytvorené. Išlo o výskyt zranenia ako perforácia bubienka, zápal stredného ucha a blokácia v dôsledku nahromadenia ušného mazu. Tieto správy vyústili až do varovania zo strany zdravotníkov pred používaním vatových tyčiniek. Napriek tomu ich ľudia ale aj v súčasnosti vo veľkom používajú. Ak už si chcete čistiť uši, robte tak napríklad pri umývaní hlavy ľahkým prepláchnutím.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 11. decembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.