Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekári bijú na poplach po vírusovom období: Sedem vecí, ktoré vážne ohrozujú životy žien starších ako 40 rokov!

reklama:
Fb 6.jpg

Menopauzou prechádza väčšina žien okolo veku päťdesiat rokov. Avšak existujú aj prípady, keď sa s ňou ženy stretávajú skôr. Ak žene ustúpi menštruácia okolo štyridsiateho roku, je to jedno zo znamení skorej menopauzy. Jedným z dôvodov, prečo sa to môže žene stať je fajčenie. Má totiž škodlivý účinok na celé telo, vaječníky rozhodne nie sú výnimkou. Čím fajčíte dlhšie, tým sú vaše šance na skorú menopauzu vyššia. A takto je to s mnohými vecami.

Príčiny skorej menopauzy

Príčinou môže byť mnoho dôvodov. Za niektoré žena nemôže, ale naopak tie ďalšie si zavinila sama. Dôvody ako sú autoimunitné ochorenia, rôzne liečby, lekárske intervencie ako napríklad odstránenie vaječníkov, chemoterapie alebo rádioterapie si žena nezapríčinila sama a bohužiaľ s tým nič neurobím. Avšak s niektorými návyky ako napríklad tu už spomínané fajčenia a tak podobne môže žena aspoň z nejakej časti ovplyvniť.

  • Nízka telesná hmotnosť
  • Príliš intenzívna fyzická aktivita
  • Nedostatok fyzickej aktivity
  • Nedostatok vitamínu D

Tieto dôvody sú najčastejšími, prečo mávajú ženy menopauzu skôr, než je priemerné. Napríklad aj také bez tehotenstva, ktoré je v tomto storočí častejšie a častejšie, môže spôsobiť skorú menopauzu. Štúdie totiž ukazujú, že žena, ktorá nikdy nebola tehotná, má oveľa vyššiu pravdepodobnosť na výskyt skoré menopauzy, než žena, ktorá bola v živote už aspoň raz tehotná.

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 14. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.