Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kupované osviežovače vzduchu sú nadupané chémiou. Vášmu zdraviu škodia rovnako ako cigarety

reklama:
osviežovač
osviežovačwww.gettyimages.com

Asi budete súhlasiť s tým, že prevoňaný domov má svoje podmanivé kúzlo. Preto si kupujeme rôzne druhy osviežovačov vzduchu, ktoré používame v obývacích priestoroch aj na toalete. Veľa z nás si osviežovač vzduchu obľúbila aj v aute. Všetko má ale svoje úskalia. Tieto osviežovače sú nadupané chémiou, ktorá negatívne ovplyvňuje naše zdravie.

Používanie osviežovača vzduchu je možné porovnať s fajčením cigariet

Aby sme mali voňavú domácnosť aj interiér auta, často siahame po kupovaných osviežovačoch vzduchu. Prostredníctvom ich intenzívnej vône však v uzavretom priestore nevedomky vytvárame jedovatejší vzduch, ktorý vdychujeme priamo do svojho tela. Je to dané tým, že kupované osviežovače sú nebezpečným kokteilom stoviek škodlivých chemikálií. Podľa organizácie EWG by sme mohli používanie osviežovačov vzduchu bez preháňania porovnať s aktívnym fajčením. V cigaretách nájdete až 600 chemických prísad, osviežovače vzduchu obsahujú dokonca až tri tisícky syntetických látok.

V kupovaných osviežovačoch tak často nájdete napríklad formaldehyd, xylén, toluén, benzén či styrén. Tento zoznam však nie je konečný. Kupované osviežovače vzduchu často obsahujú aj silné toxíny a karcinogény, ako sú acetaldehyd, propylénglykol, etylacetát, etylhezanol, benzaldehyd, butylfenyl metylpropional či geraniol.

osviežovač v aute
osviežovač v autewww.gettyimages.com

Zdravotné riziká chemických osviežovačov vzduchu

Vzhľadom na svoje zloženie vám môžu chemické osviežovače vzduchu už pri nižšej koncentrácii spôsobiť znateľné zdravotné problémy. Objavujú sa navyše názory, že pokiaľ budete chemické osviežovače vdychovať pravidelne, môžu mať pre vaše zdravie fatálne následky. Aké sú teda zdravotné riziká kupovaných osviežovačov vzduchu?

  • spôsobujú bolesti hlavy, závraty a únavu
  • môže vás po nich trápiť dráždivý kašeľ, spôsobujú aj ďalšie dýchacie problémy, a to dokonca astmu
  • vo vyšších koncentráciách sú toxické pre reprodukčný systém, čo obzvlášť u mladých ľudí znamená problémy s počatím
  • niektoré látky, ktoré v osviežovačoch vzduchu nájdete, sú dokonca karcinogénne, zvyšujú predovšetkým riziko vzniku rakoviny pľúc

To najlepšie pre zdravie. Čisto prírodný osviežovač vzduchu

Pokiaľ aj naďalej chcete, aby váš domov voňal, myslite v prvom rade na svoje zdravie. Nie je preto od veci, keď si vyrobíte čisto prírodný osviežovač vzduchu. Na jeho výrobu budete potrebovať predovšetkým 100 percentne prírodný esenciálny olej ľubovoľnej vône. Siahnuť môžete napríklad po levandule, cédrovom dreve alebo citrónovej tráve.

Veľkou prednosťou čisto prírodných esenciálnych olejov je, že ich uvoľňovaním nevznikajú škodlivé látky. Každý z týchto olejov má naopak na vaše zdravie blahodarné účinky. Esenciálny olej tak spolu s nosným rastlinným olejom stačí nakvapkať do aromalampy alebo do aromadifuzéra. A potom si už môžete užívať podmanivú vôňu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.