Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ktoré ročné obdobie je vaším najobľúbenejším? Budete prekvapení, ale aj to vypovedá niečo o vašej osobnosti

reklama:
ročné obdobie
ročné obdobiewww.gettyimages.com

Niektorí ľudia majú radi dlhé a teplé letné dni, zatiaľ čo iní preferujú chladnejšie jesenné počasie. Prečo sa stáva, že inklinujeme viac k jednému ročnému obdobiu? Mohla by psychológia vysvetliť naše sezónne preferencie? Už nejaký ten čas sme si vedomí silného vplyvu, ktorý majú ročné obdobia na našu náladu. Hmlisté zimné mesiace sú typické tým, že spôsobujú sezónnu afektívnu poruchu, tiež známu ako „zimný blues“. Začiatok jari v nás oproti tomu znovu prebúdza dočasné zvýšenie pozitivizmu v závislosti od toho, koľko času strávime vonku. Prekvapivé výsledky jednej štúdie dokonca zistili, že ľudia, ktorí prežili pred narodením letné mesiace ešte v maternici, neskôr v staršom veku umierajú skôr na srdcové choroby v priebehu zimného obdobia.

Teplota má tiež vplyv na naše správanie. Teploty v miestnosti môžu napríklad ovplyvniť to, ako ľudia posudzujú podozrivých páchateľov. V jednej štúdii z roku 2014 boli ľudia v horúcich miestnostiach viac náchylní vnímať konanie zločincov ako impulzívnych a skratových, zatiaľ čo v studených miestnostiach boli rovnakí podozriví považovaní za chladnokrvné beštie, ktoré svoj zločin vopred premysleli a zorganizovali.

Ďalšia štúdia sa zaoberala aj tým, ako pôsobíme na ľudí, ktorí vo svojich rukách držia buď studený, alebo teplý nápoj. Ľudia s horúcimi nápojmi boli atraktívnejší a boli hodnotení pozitívnejšie ako tí, ktorí držali studené nápoje.

Vplyv svetla na organizmus sa prejavuje najmä tým, že keď ho dostávame menej, telo uvoľňuje hormóny, ktoré vyvolávajú letargiu. Niektorí ľudia preto na jeseň a v zime zažívajú už vyššie spomínanú sezónnu afektívnu poruchu. Počas tmavších, kratších dní sa môžu cítiť deprimovane a strácajú záujem o činnosti, ktoré si obvykle užívajú. Medzi príznaky patrí zvýšená únava a chuť do jedla.

Čo o vás teda vypovedá vaše obľúbené obdobie?

Jar predstavuje čas, kedy temné dni zimy ustupujú do zabudnutia, vonku sa všetko začína zelenať a teploty sa príjemne zvyšujú. Pokiaľ je vaším obľúbeným obdobím práve jar, túžite po nových zážitkoch a zmene, ktorú potrebujete po dlhej a chladnej zime.

Leto je o dlhších, teplejších a slnečných dňoch. Ak ich zažívate, milujete byť vonku a žiť aktívny životný štýl. Teplé mesiace leta vám umožňujú cestovať a užívať si outdoorové aktivity. Ste pravdepodobne extrovert a ľudia vás nazývajú optimistickými, príjemnými a asertívnymi.

Jeseň podľa psychológov predstavuje druhé obnovovacie obdobie v roku rovnako ako jar. Pokiaľ dávate prednosť tomuto obdobiu, neustále hľadáte zmenu.

Zima so svojimi chladnými mesiacmi je príležitosťou pre všetkých, ktorí sú introvertní a cítia sa dobre vo svojom dome. Byť schúlený na svojom gauči v teplom svetri s teplým nápojom v ruke znie skrátka ako vaša predstava o ideálnom popoludní.

Popri tom, ako psychológovia skúmali preferencie ročných období, zistili, že sezónne zmeny teplôt a svetla môžu mať vplyv na naše správanie a náladu tiež. Jedna štúdia dokonca naznačovala, že mesiac, v ktorom sa človek narodil, môže ovplyvniť jeho osobnosť. Napr. tí, ktorí sa narodili v zime, majú menší sklon k zápalnému temperamentu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.