Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kto a prečo je imúnny proti koronavírusu? Vedci prišli so zaujímavým vysvetlením

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Imunita proti koronavírusu
Imunita proti koronavírusuwww.gettyimages.com

COVID-19 je ochorenie, na ktoré reaguje každý organizmus inak. Aj keď je vysoko infekčný, niektorí ľudia sú proti nemu imúnny …

Vedci si dlhé mesiace lámali hlavu nad tým, ako je to možné. Dnes už vraj poznajú dôvod. Tvrdia, že zvláštnu výhodu môže mať až polovica ľudí.

Môže za to ochorenie, ktorými sme si prešli v minulosti. Vedci zistili, že keď bol organizmus v minulosti vystavený „útokom“ bežných koronavírusov, ktoré spôsobujú napríklad sezónne nachladnutia, je lepšie pripravený na boj s ich nebezpečným príbuzným SARS-CoV-2.

Imunita niektorých ľudí môže vraj prirodzene odolávať prepuknutiu ochorenia COVID-19. Ako informuje Medicalxpress.com, so zisteniami prišiel kalifornský inštitút La Jolla Institute for Immunology.

Môžu za to ochorenie, ktorými sme si prešli v minulosti. Vedci zistili, že keď bol organizmus v minulosti vystavený „útokom“ bežných koronavírus, ktoré spôsobujú napríklad sezónne nachladnutia, je lepšie pripravený na boj s ich nebezpečným príbuzným SARS-CoV-2.

Konkrétne sú za to zodpovedné „pamäťové“ T-bunky imunitného systému (T-lymfocyty). Tie totiž dokážu rozpoznať vírusy, s ktorými sa už predtým stretli, vďaka čomu je vie oveľa ľahšie odolávať.

Z výskumu, ktorý vedci začiatkom augusta publikovali v magazíne Science, vyplýva, že niektorí ľudia majú miernejší priebeh ochorenia COVID-19, čo by mohlo byť spôsobené tzv. Krížovou imunitou, pri ktorej do reakcie vstupujú práve T-lymfocyty, ktoré sa už v minulosti stretli s vírusom s podobnými vlastnosťami.

Výhodu v boji s COVID-19 by tak mohla mať až polovica ľudí. Vedci totiž zistili, že 40 až 60 percent ľudí, ktorí sa nenakazili novým koronavírusom, mali v tele T-lymfocyty, ktoré na SARS-CoV-2 odpovedali imunitnou reakciou. Ich imunitný systém bol schopný rozpoznať fragmenty nového koronavírusu, aj keď sa s ním predtým nestretol, uvádza Sciencedaily.com.

Tento jav bol pozorovaný u dobrovoľníkov z Holandska, Nemecka, Británie či zo Singapuru a vedci predpokladajú, že by mohol pomôcť pri vývoji účinnej vakcíny.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 7. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.