Čo je kryoterapia?
Kryoterapia je, laicky povedané, liečba chladom. Táto metóda je moderná a efektívnejšou alternatívou ľadových obkladov či potápanie sa do studenej vody. Jej počiatok sa datuje do roku 1978, kedy sa v Japonsku začala používať na liečbu reumatickej artritídy. A ako to prebieha? Do špeciálnej kryokomory vstupujete zhruba na tri minúty. Kryokomora je ochladzovaná tekutým dusíkom a teplota ľudskej kože tú klesá na 2 až 10 ° C. Telesná teplota sa týmto nemení, a nehrozí tak žiadne nebezpečenstvo. Pred vstupom do samotnej kryokomory, kde je teplota okolo -110 až -140 stupňov Celzia, vstúpite najprv do akejsi predkomory, kde sa teplota pohybuje okolo -50 stupňov Celzia a je potrebné tu vydržať asi 40 sekúnd. V samotnej kryokomore potom zotrváte od jednej do troch minút a po celú dobu ste cez presklenú stenu boxu pod dohľadom špecialistu.
Čo môže dať organizmu terapia extrémnym chladom?
Pobyt v extrémnom chlade pôsobí analgeticky a tvoriace sa hormóny adrenalín a kortizol účinkujú antistresovo. Bunky sa chladom zmršťujú a tuk je z nich vykorenený. Extrémny chlad v komore v ľudskom tele okamžite spustí reakciu, pri ktorej organizmus začne rýchlo produkovať veľa prospešných látok: adrenalín, kortikoidy, noradrenalín, endorfíny a u mužov aj testosterón. Aby sa telesná teplota udržala, krv sa centralizuje k dôležitým orgánom a obohacuje sa o kyslík, enzýmy a dôležité živiny. Po skončení terapie sa obohatená krv rýchlo vracia späť do končatín aj k povrchu tela a dostavuje sa pocit tepla a ľahkého svrbenia.
Odbúra stres, uvoľní svaly a zlepší náladu
Kryoterapia je veľmi moderná a populárna aj medzi vrcholovými športovcami, najmä vďaka rýchlym regeneračným účinkom pre svaly, účinná je však aj pri svalovej alebo kĺbovej bolesti, pri kožných ťažkostiach, pre urýchlenie hojenia pooperačných rán, ale napríklad aj pri astme . Kryoterapia môže byť aplikovaná lokálne alebo celkovo, pri lokálnej aplikácii je chlad zameraný len na určitú oblasť tela. Uvoľnené endorfíny zlepšujú náladu, odbúravajú stres a navodzujú celkový pocit telesnej sily a duševnej pohody. Pobyt v kryokomore dokonca pomáha aj esteticky, je prospešný pri boji s celulitídou – chlad zmršťuje bunky a vytláča z nich nazhromadený tuk. Pre dlhodobé výsledky sa však odporúča najmenej 6 až 10 návštev kryokomory v čo najkratšom intervale (najlepšie denne).
Čo treba pred vstupom
Pred využitím kryoterapie v niektorom zo špecializovaných centier vás zvyčajne požiadajú o vyplnenie dotazníka, kde uvediete všetko o svojom aktuálnom zdravotnom stave. Niekedy cena za kryoterapiu zahŕňa aj vstupnú lekársku prehliadku a stanovisko odborníka. Ak lekár či špecialista dôjde k záveru, že pre vás táto terapia nie je z nejakého dôvodu vhodná, môže vám navrhnúť využitie lokálnej kryoterapie. Aj táto forma terapie má samozrejme svoje veľké prednosti a liečebné účinky.
Terapia chladom v dávnej histórii
Chladová terapia bola využívaná už v časoch našich dávnych predkov. Princíp pokladania ľadu a studených obkladov na poranenie sa využíval už v antickom Ríme či starom Egypte. Ľadové celotelové zábaly úspešne propagoval v 19. storočí aj známy liečiteľ Vincenz Priessnitz.
Kryoterapia nie je pre každého
Terapia extrémnou silou mrazu nemusí samozrejme vyhovovať všetkým a sú aj jedinci, ktorým sa jej využitie dôrazne neodporúča. Sú to predovšetkým ľudia so závislosťou na alkohole a drogách, osoby trpiace klaustrofóbiou, ťažkou alergiou na chlad, extrémne vysokým alebo neliečeným krvným tlakom, ľudia s akútnym ochorením srdca, s nádorovým ochorením, ľudia so zápalmi žíl a tepien, chudokrvní, alebo tí, ktorí nedávno prekonali vážnu chorobu .