Stačí chvíľka nepozornosti, rýchly pohyb alebo neopatrné otočenie a škvrny sú na svete. Aby vám koberec vydržal dlho v perfektnom a funkčnom stave, je dobré venovať pozornosť preventívnemu ošetreniu aj pravidelnému čisteniu.
Zariadenie bytu ako sú koberce a čalúnenie sedacích súprav sú denne vystavené množstvu rizikových situácií. Či už máte malé deti, zvieracích miláčikov alebo sa proste len radi uvelebíte s pohárom vína či hrnčekom kávy na sedačke, jedno je isté. Skôr alebo neskôr sa textílie zašpinia. Pre dlhodobú krásu vašich textílií toho pritom zvládnete podniknúť celkom dosť. Dôležitá je preventívna impregnácia, pravidelné čistenie a včasné odstraňovanie už vzniknutých škvŕn.
Impregnácia predĺži životnosť a uľahčí čistenie
Novo zakúpený koberec máva už z výroby vykonanú impregnáciu, ktorá mu zaisťuje dlhodobú ochranu proti zašpineniu, sťažuje vsakovanie tekutín a zachytávaniu nečistôt. Impregnačné prostriedky vytvoria okolo vlákien koberca neviditeľný hydrofóbny (vodu odpudzujúci) film, ktorý zamedzuje nadviazanie nečistôt na vlákna a umožňuje ich jednoduché odstránenie vysatím.
Vďaka ultra tenkej nano vrstve si koberce zachovávajú po dlhú dobu svieže a jasné farby a ľahšie sa udržiavajú v čistote. Impregnácia pôsobí tiež proti deformácii vlákien, ich zošliapaniu a vytvoreniu vychodených cestičiek. Celkovo tak uľahčuje údržbu a predlžuje životnosť koberca. Napriek tomu v priebehu času túto ochranu vlákna koberec stráca. Deje sa tak bežným opotrebením a používaním koberca (impregnácia na normálne používanom koberci vydrží minimálne 6 mesiacov, väčšinou 2 až 3 roky), ale aj používaním nesprávnych čističov pri mokrom čistení, nevhodné sú najmä prostriedky alkalické (zásadité, s vysokým pH). Preto je čas od času nutné impregnáciu kobercov obnoviť.
Zbavte sa nečistôt
Pred vlastnou impregnáciou venujte pozornosť dôkladnému vyčisteniu koberca. Až keď sú vlákna zbavená všetkých nečistôt, sú dobre prístupné pre ochranný prostriedok. Impregnácia zle vyčisteného koberce sú vyhodené peniaze, určite ho teda vopred dôkladne hĺbkovo vyčistite, najlepšie mokrou cestou. Na čistenie si môžete pozvať špecializovanú firmu, ale zvládnete to aj sami. Koberec najprv vyčistite pomocou mydlovej vody, snažte sa použiť len malé množstvo tekutiny, koberec nesmie byť nikdy premočený.
Pri práci postupujte jemne, nedrhnite vlákna silou, nepoužívajte drsné materiály (napríklad kuchynskú hubku). Až všetka tekutina vyschne, koberec poriadne povysávajte. Alebo využite niektorý zo špeciálnych tepovač prípravkov bežne dostupných v drogériách. Aplikujte penu alebo prášok do koberca podľa návodu, nechajte pôsobiť a následne povysávajte. Vždy si pred začatím prác dôkladne preštudujte pokyny výrobcu, hlavne drahé koberce z prírodných materiálov sa mokrou cestou čistiť nesmú. Všetky postupy si radšej vopred vyskúšajte na malom kúsku koberca.
Nano prípravky sú drahšie, ale účinné
Pre impregnáciu si vyberte skutočne kvalitný prípravok, inak sa môže stať, že jeho účinok bude obmedzený alebo krátkodobý. Cena impregnácie veľmi záleží na konkrétnom prípravku, stavu vášho koberca, jeho rozmeroch i nasiakavosti. Priemerne sa na m 2 textílií spotrebuje 30 až 80 ml prípravku. Riaďte sa inštrukciami na obale a dodržiavajte správne dávkovanie. Nedostatočné množstvo prípravku nezaručí dôkladnú ochranu všetkých vlákien, nadmerná dávka zase vlákna príliš zaťaží a potom budú tuhé a krehké. Nanášanie prípravku vám uľahčí rozprašovač, zvládnete to aj prostým namáčaním. Následne môžete impregnáciu do koberca zapracovať mäkkou kefkou. Než začnete koberec opäť používať, uistite sa, že dokonale vyschol.
Čistenie škvŕn na koberci
Citrónová šťava a jedlá sóda sú skvelí pomocníci pri upratovaní
Správne vykonaná impregnácia zvýši odolnosť koberca pred nepriaznivými vplyvmi a zamedzí vzniku väčšiny škvŕn od nečistôt, vody, mastnoty, jedál a nápojov. Napriek tomu sa niekedy vytvorí nepekná škvrna od rôznych látok. Potom je potrebné konať hlavne rýchlo, nenechať nečistotu zaschnúť a okamžite ju začať likvidovať. Preto je dobré mať v zásobe zopár rád ako pohromu rýchlo a bez problémov zvládnuť.
Červené víno – Prebytočnú tekutinu odsajte obrúskom a škvrnu zasypte soľou, nechajte pôsobiť a povysávajte. Čerstvú škvrnu možno tiež potrieť rozkrojeným citrónom alebo pokvapkať citrónovou šťavou. Skúsiť môžete aj pastu z jedlej sódy. Vždy dočistite vlažnou vodou. Podobným spôsobom odstránite aj škvrny od ovocia.
Káva, čaj – Soľ sa rovnakým spôsobom uplatňuje aj pri likvidácii škvŕn od kávy. Na čaj zase platí citrón alebo citrónová šťava.
Mastnota – Posypte škvrnu jedlou sódou alebo múkou a počkajte, až sa mastnota vsiakne. Povysávajte a vyčistite ešte vlažnou vodou s trochou saponátu.
Blato – Stopy od blata nechajte zaschnúť, potom povysávajte.
Krv – Krvavú škvrnu odstránite studenou vodou s prídavkom čpavku. Môžete použiť aj soľ, ktorú nasypte na krv, vysajte a upratovanie dokončíte vodou.
Vosk – Zaschnutý vosk prežehlite cez pijavý papier žehličkou nastavenou na nízku teplotu.
Žuvačka – zašliapanú žuvačku zmrazte pomocou niekoľkých kociek ľadu, potom vymrvte.