Krásne petúnie zo semien? Vypestovať sadeničky ešte stihnete

Zdieľať
Petunie.jpg
Zdroj: Zahrádkář.cz

Žiadne iné balkónovky nevykúzlia také vodopády kvetov, ako petúnie. Môžete si vybrať zo stoviek farieb a vzorov – ak pestujete zo semien.

 Pri nákupe sadeníc bude výber menší a cena vyššia.

Petunia 3453774_960_720.jpg

Petúnie sú vyšľachtené do obrovského množstva typov a kultivarov. Do ich rodiny patrí aj obľúbené surfínie, million bells, ktoré vytvárajú záplavy kvetov od začiatku leta až do jesene. Sú ako stvorené pre pestovanie v nádobách na slnečných balkónoch a terasách. Nové odrody sú aj odolnejšie voči nepriazni počasia.

Ak si chcete vypestovať vlastné sadeničky zo semien, musíte ich v teple domova vysiať už vo februári. Trocha trpezlivosti sa však oplatí – semená, na rozdiel od sadeničiek, zaobstaráte lacno v neprebernom množstve odrôd. Môžete vyberať a kombinovať farby a vzory kvetov podľa želania. A tiež budete mať istotu, že rastliny nebudú trpieť vírusovými ochoreniami – tie sa semenami neprenášajú.

Kak virastit rassadu petunii v domashnih usloviyah 3.jpg

Čo sú to peletky?

Semienka petúnií patria medzi najdrobnejšie, aké si vôbec dokážete predstaviť. Musí ich byť desať tisíc, aby dohromady vážili jeden gram. Balenie a výsev tak drobunkých semienok by bol náročný, preto sú obalené kaolinovým obalom, ktorý je zväčší na guličku 1-2 mm veľkú. S ňou sa už zaobchádza ľahšie – semienka totiž musíte vysiať v dostatočnom rozostupe, rastlinky klíčiace a rastúce tesne vedľa seba sa vzájomne utláčajú.

4164760 p_petunie_mlade_rostliny_1.jpg

Ako postupovať?

  • Peletky vysejte na povrch ľahkého substrátu a jemne pritlačte, nezasypávajte ich však.
  • V prvých dňoch niekoľkokrát denne povrch substrátu dôkladne roste rozprašovačom na kvetiny. Peletky nesmú preschnúť, potrebujú dostatok vlahy, aby praskli a semeno uvoľnili. Potom substrát udržujte primerane vlhký, nie premočený – to by mohlo podporiť plesne.
  • Pri klíčení petúnie vyžadujú teplotu nad 20 ° C. Postavte ich nad kúrenie, alebo na vyhrievaciu elektrickú dečku, ak nemáte v miestnosti dostatočne vysokú teplotu vo dne aj v noci.
  • V prvom týždni je vhodná aj 100% vzdušná vlhkosť, ktorú zabezpečí plastový kryt alebo fólia.
  • Potom, čo petúnie vyklíčia, treba aj vetrať, inak budú rastlinky náchylné k chorobe zvanej padanie klíčiacich rastlín. 

Po dvoch týždňoch môžete teplotu znížiť na 16-18 ° C a zaistite rastlinkám dostatok svetla – u južne orientovaného okna, alebo pomocou fotosytnetickej žiarivky. Vďaka svetlu a primeranej teplote vypestujete košaté, zdravé sadeničky. Príliš rýchly rast podnietený vyššou teplotou a nedostatoku svetla vedú k vyťahovaniu rastlín a nekvalitným sadeniciam. Hoc je intenzívne osvetlenie žiadúce, nemalo by byť, ak používate žiarivku, zbytočne dlhé. Svieťte sadeničkám len 12 a menej hodín, to podporí žiaduci pomalý rast a košatosť. V apríli a máji je potom dlhší deň a prirodzené svetlo podporí násadu kvetov.

040726_05_327009.jpg

Presádzanie

Potom, čo sadeničky po dvoch až štyroch týždňoch zosilnejú a už nemajú dostatok priestoru, ich opatrne presaďte do samostatných kvetináčov alebo téglikov. Korienky najľahšie podoberieme obyčajnou vidličkou. Ako substrát poslúži kvalitný kompost odľahčený perlitom, alebo substrát pre balkónové rastliny. Ak máte dostatok priestoru, môžete ich sadiť rovno do kvetináčov, v ktorých strávia leto. Von ich však nedávajte skôr, ako pominú posledné mrazy – zvyčajne je to v polovici mája. Aby po celé leto krásne kvitli, budú vyžadovať pravidelnú zálievku a hnojenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané