Krájanie jablka na Vianoce patrí k najobľúbenejším tradíciám. Má ale niekoľko dôležitých pravidiel

Zdieľať
jablko

Aká je vaša najobľúbenejšia vianočná tradícia? Okrem púšťania lodičiek či liatia olova to je určite aj krájanie jabĺčka. Pomocou týchto štedrovečerných zvykov naši predkovia nazerali do budúcnosti. Aby ste podľa krájania jablka na Vianoce mohli vyvesiť, či budete v budúcom roku zdraví a šťastní, držte sa rovnako ako naši predkovia hneď niekoľkých pravidiel.

Ako sa krája jablko na Vianoce? Vždy kolmo na os

Chcete z jablka počas Štedrého večera vyveštiť, či sa budete v budúcom roku tešiť dobrému zdraviu? V tom prípade si dajte veľmi záležať na tom, akým spôsobom tento sladký plod krájate. Jablko na Vianoce vždy krájajte kolmo na os v jeho strednej časti. Jedine tak budete môcť podľa tvaru jadrovníka zistiť, čo vás v nasledujúcom roku čaká.

Kedy sa pustiť do krájania jabĺčka? Po štedrovečernej večeri

Zaujíma vás, kedy sa počas Štedrého večera krája jablko? Tento zvyk prichádza na rad presne po štedrovečernej večeri, a to spoločne s púšťaním lodičiek z orechových škrupín alebo liatím olova. Až potom by podľa tradície malo nasledovať rozbaľovanie darčekov pod vianočným stromčekom.

Pomocou rozkrojeného jablka vyvesíte, či budete zdraví a šťastní

Aké má rozkrojené jabĺčko význam? Ak vo vnútri rozkrojeného jablka na Štedrý večer nájdete hviezdičku z jadrovníka, znamená to, že budete v nasledujúcom roku zdraví a šťastní. Pokiaľ ale v rozkrojenom jabĺčku uvidíte krížik alebo nájdete červa, značí to chorobu a nešťastie, alebo dokonca smrť.

Prajete si nájsť v rozkrojenom jablku hviezdičku? Svojmu zdraviu a šťastiu v budúcom roku môžete napomôcť tak, že k vianočnému krájaniu vyberiete na prvý pohľad zdravé jablko.

Naši predkovia veštili na Vianoce z jabĺk aj inak

Počas Štedrého dňa a večera naši predkovia nazerali pomocou jablka do budúcnosti aj iným spôsobom. Slobodné dievčatá napríklad olúpali na jeden záťah celé jablko tak, aby vznikla čo najdlhšia možná špirála. Vzniknutou šupkou zatočili trikrát nad hlavou a potom ju hodili za seba. Tvar šupky, ktorá spadla na zem, potom mala predstavovať počiatočné písmeno mena ich budúceho ženícha.

Pomocou jablka sa tiež hospodári snažili zistiť, aká bude úroda. Na Štedrý deň ponorili do vody celkom 12 jadierok, ktoré predstavovali mesiace v budúcom roku. Koľko jadierok zostalo nasledujúce ráno ponorených, práve toľko mesiacov malo byť úrodných.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané