Voláte na svoju mačku a ona sa na vás len pozerá bez akéhokoľvek záujmu? Možno si kladiete otázku, či vôbec chápe, čo hovoríte, alebo vás len jednoducho ignoruje. Vedci zistili, že naši štvornohí spoločníci ľudským slovám do istej miery rozumejú, avšak úplne inak, než by sme si predstavovali.
Mačky nie sú schopné porozumieť ľudskej reči tak ako my. Ich kognitívne schopnosti im neumožňujú interpretovať naše slová, ale dokážu rozpoznať, keď na ne niekto hovorí. Predstavme si to podobne, ako keď my rozumieme mačaciemu mňaukaniu – vieme, že sa nám mačka snaží niečo povedať, a dokážeme rozoznať niektoré tóny či významy, ale nie vždy presne vieme, čo chce.
Mačky sú schopné rozoznávať ľudské hlasy a reagovať na ne, rovnako ako na gesta a mimiku. Samozrejme, iba v prípade, že majú na to náladu.
Čo hovoria štúdie?
V posledných rokoch vedci objavili množstvo zaujímavostí o mačacom mozgu a ich správaní. Napriek tomu naše poznatky ostávajú zatiaľ len povrchné.
Jedna zo štúdií, ktorú uskutočnili francúzski vedci z univerzít v Paríži – Nanterre a Bordeaux, a ktorá bola publikovaná v októbri 2022, prišla k záveru, že mačky dokážu rozpoznať ľudskú reč, najmä keď hovorí ich majiteľ a používa špecifickú intonáciu. Vedci zistili, že mačky prejavujú väčší záujem o hlas svojho majiteľa, ak používa tón, na ktorý sú zvyknuté.
Ďalšiu štúdiu vykonal v roku 2019 biológ z Tokijskej univerzity. Jeho výskum zahŕňal 78 mačiek – niektoré žili v domácnostiach, iné v mačacích kaviarňach. Výsledky ukázali, že mačky (najmä tie z domácností) sú schopné rozoznať svoje meno od iných mien.
Koľko slov mačky chápu?
Vedci odhadujú, že mačky si dokážu spojiť 25 až 40 slov s určitými predmetmi, aktivitami alebo ľuďmi. Ich chápanie je však iné ako naše. Nedokážu jednoznačne rozlišovať slová od iných zvukov, no dokážu si zapamätať opakujúce sa alebo významné zvuky, ktoré sú spojené s nejakou reakciou.
Keď napríklad idete do kuchyne a poviete, že je čas na večeru, mačka pribehne, pretože spája zvuk slov „čas na večeru“ s tým, že dostane jedlo, nie preto, že rozumie významu slov.
Majú mačky rady, keď sa s nimi rozprávame?
Naše mačky majú určite rady, keď sa im venujeme a hovoríme s nimi. Pravidelná komunikácia môže posilniť vaše vzájomné puto.
„Mačky sú spoločenské tvory a interakciu s majiteľmi si veľmi užívajú,“ hovorí veterinár Jonathan Roberts. „Takýto druh komunikácie nielenže prehlbuje vzťah medzi mačkou a jej majiteľom, ale má aj pozitívny vplyv na znižovanie stresu a zlepšenie duševného zdravia oboch strán.“
Aj keď mačka nerozumie presne tomu, čo hovoríte, vníma vaše emócie. Preto by ste sa mali snažiť byť pri komunikácii s ňou vždy pozitívni, aby sa cítila v bezpečí a dobre.
Poznajú mačky svoje meno?
Mačky síce svoje meno rozpoznávajú, ale nevedia jeho význam. Spojujú si ho skôr s príjemnými činnosťami, ako je kŕmenie alebo hladkanie. Ak sa zdá, že mačka na svoje meno nereaguje, skúste si všímať jej reč tela. Možno sa len otočí, nakloní uši alebo prejaví záujem nenápadnejším spôsobom.
Ako naučiť mačku reagovať na svoje meno?
Podobne ako psov, aj mačku možno naučiť reagovať na meno pomocou odmeny. Keď mačku zavoláte a zareaguje, odmeňte ju maškrtou.
Vyberte odmenu, ktorú má rada, a nájdite pokojné miesto bez rušivých vplyvov. Zavolajte jej meno jasným, pokojným hlasom. Ak zareaguje akokoľvek – otočí hlavu, mňaukne alebo príde bližšie – odmeňte ju.
Ak budete dôslední, môže sa vám podariť naučiť mačku naozaj dobre reagovať na svoje meno a vytvoriť tak medzi vami ešte silnejšie puto.