Klíčky sú ľahko dostupné. Účinky na zdravie mimoriadne!

2 / 3
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Klíčky sú ľahko dostupné. Účinky na zdravie mimoriadne!

reklama:
00 20.jpg

Čím lepšie  semienko zvolíte, tým lepšie a kvalitnejšie budú tiež získané klíčky. Oplatí sa teda siahnuť po bio kvalite. Chemicky ošetrené semená totiž môžu byť chránené práve proti nežiaducemu klíčeniu.

Pokiaľ ide o potrebné pomôcky k domácemu klíčeniu, potrebovať budete najmä vhodnú nádobu. Na trhu je k dispozícii takzvaná klíčiaca miska a tiež nakličovacie poháre. Tieto pomôcky sú nielen estetické, ale umožňujú najmä ľahké preplachovanie semienok, ktoré je absolútne zásadné, pretože tak sa predíde všetkým nežiaducim hnilobným procesom a semienka aj klíčky budú vo skvelom stave.

Niektoré semená, najmä menšie, ako je napríklad žerucha alebo pohánka, môžete pomerne úspešne a jednoducho pestovať iba v nádobke, na ktorej dno ste umiestnili navlhčenú vatu a na ňu semienka. Semienka pomerne spoľahlivo naklíčia, ale klíčky je možné zberať prakticky len pomocou nožníc. Navyše, vata neumožňuje plný prístup  a môže vytvárať ideálne prostredie pre nechcené plesne.

využitie klíčkov

Ako už bolo vyššie uvedené, klíčky sa skvele hodia ako svieža a zdravá prísada do šalátov. Využiť ich ale môžete napríklad do cestovín, rizota, bulguru alebo kuskusu, ale tiež do zdravých nátierok. A výborné sú tiež na krajec chleba s maslom.

skladovanie klíčkov

Ak sa vám domáce klíčenie darí a chcete klíčky po nejakú dobu uchovať v správnom stave na neskoršie použitie, vezmite uzatvárateľnú krabičku a jej dno vysteľte látkovým obrúskom, ktorý zachytí vlhkosť. Na neho rozprestrite klíčky a krabičku uzatvorte. Čerstvosť klíčkov kontrolujte podľa ich vône a farby.

reklama:
klíčky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 29. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.