Kinetóza- nevoľnosť pri cestovaní, ako sa jej vyhnúť?

Zdieľať
Carsick_getty 594d66c13df78cae81e0bc5c.jpg

Nepríjemné bolesti hlavy a žalúdok ako na vode v lepšom prípade bez potreby na zvracanie – to všetko môže byť negatívnou stránkou cestovania.

Nevoľnosť pri cestovaní, tzv. Lietadlová či morská choroba čiže kinetóza postihuje asi 5% cestovateľov pri preprave dopravnými prostriedkami (loď, lietadlo, auto, autobus). Okrem nevoľnosti a nutkaní na vracanie, sa môže objaviť aj závrat, vyčerpanosť, bledosť, nadmerná tvorba slín, studený pot a ospalosť. Najčastejšie sa objavuje u detí vo veku od 2 – 12 rokov, u žien v období menštruácie či tehotenstva a u osôb trpiacich migrénami. Dojčatá, batoľatá a osoby vyššieho veku nepostihuje. Pri dlhotrvajúcich turbulenciách lietadla alebo pri plavbe na rozbúrenom mori máva kinetózu väčšina pasažierov.

Mal des transports symptomes.jpg

Dodržujte tieto pravidlá a môžete tomu predísť:

– pred cestou sa skúste najesť no nie zas ťažké jedlá a veľké množstvá
– necestujte nevyspatí
– pomôže vám keď budete sedieť v predu (v aute a autobuse vpredu, uprostred lode, v prednej časti kabíny lietadla)
– snažiť sa splynúť s pohybmi dopravného prostriedku
– sedieť s mierne zaklonenou hlavou so zavretými očami
– je dobré nečítať, nepozerať sa na video, pohľad fixovať na vzdialený predmet, ktorý sa nepohybuje
– pred cestou užite lieky potláčajúce zvracanie a závraty.

Carsick_getty 594d66c13df78cae81e0bc5c.jpg

Prevencia a liečba kinetózy

Na prevenciu možno podať prípravky potláčajúce zvracanie a závrat, ktoré sa líšia dobou a nástupom účinku. Liek obsahujúci moxastin s kofeínom (Kinedryl) sa podáva 1 hodinu pred začiatkom cesty. Ak cesta trvá dlhšie, opakuje sa podanie lieku každé 2-3 hodiny. Ďalej je možné použiť žuvačky Travel-gum 20 obsahujúce látku dimenhydrinát, ktoré sú určené pre dospelých a deti od 15 rokov. Žuvačka sa žuje asi 15 – 30 minút pred začiatkom cesty približne 10 minút a potom sa vypľuje..
Sú odporúčané aj prípravky s výťažkami z koreňa zázvoru. Medzi ne patrí doplnok stravy vo forme cmúľacích tabliet s mandarínkovou príchuťou a sú určené pre deti od 3 rokov. Podávajú sa 30 – 60 minút pred cestou. Pri dlhšie trvajúcej ceste je možné podať ďalšiu tabletu.

Cestovanie s deťmi je vždy trochu náročnejšie. Pri zariaďovaní lekárničky musíte dbať, aby prípravky boli vhodné aj pre nich. Ak je deťom zle pomáha čerstvý vzduch a hlboké nádychy..

Toto nevoľnosť ešte zhorší

  •  Pachy –Nevoľnosť môžu vyvolať výfukové plyny, pach prichádzajúci z kuchyne alebo cigaretový dym. Vyhýbajte sa im.
    • Nefajčite –Keď si zapálite cigaretu, príznaky kinetózy sa ešte viac zosilnejú.
    • Cestujte radšej v noci-V noci sa hrozba žalúdočnej nevoľnosti znižuje. Príčinou je skutočnosť, že zrak je v tejto dobe menej vnímavý ako počas dňa.
    • Alkohol –Alkohol preniká z krvi do tekutiny vypĺňajúci vnútorné ucho, a tak narúša pocit rovnováhy. Počas cestovania sa zrieknite konzumácie väčšieho množstva alkoholu.
    • Pozor na pohyby hlavou- Keď neustále hýbete hlavou, mozog horšie rozšifruje prichádzajúce impulzy.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané