Alobal čiže hliníková fólia je, ako názov napovedá, vyrobená z hliníka, čo je neurotický kov už nejakú dobu neslávne známy svojou možnou spojitosťou s výskytom Alzheimerovej choroby…
Hliník môže spôsobovať rôzne iné zdravotné ťažkosti, vrátane poškodenia mozgu, čo má za následok napríklad stratu pamäti, nedostatok koncentrácie, problémy s rovnováhou, neschopnosť ovládanie pohybu svalov.
Hliník môže negatívnym spôsobom ovplyvniť aj kosti. Vytláča z nich vápnik a poškodzuje tak ich štruktúru. Hliník tak spôsobuje rednutie kostí ich odvápnením, čím sa stanú náchylnejšie k zlomeniu.
Alobal a uvoľňovanie hliníka do potravín
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že maximálny denný príjem hliníka by nemal prekročiť 60 mg. To samo o sebe svedčí o nevhodnosti hliníkovej fólie na pečenie, varenie i uskladnenie potravín, pretože len pri procese jedného pečenia sa z neho vplyvom tepla uvoľní až 400 mg hliníka . Alobal sa neodporúča najmä pri styku s kyslými potravinami, ale napríklad ani s korenenými jedlami a zeleninou.
Hliník v tele a rakovina prsníka
Hliník sa často spomína aj v súvislosti s rakovinou prsníka. Je údajne jedným z toxínov, ktoré sa zhromažďujú v lymfatickom systéme, ak je jeho funkcia narušená. Hliník sa používa aj v kozmetike, konkrétne v antiperspirantoch a dezodorantoch. Hliník je v súčasnosti všade okolo nás, v obaloch, v riade, v tabaku, ale aj v očkovacích vakcínach .
Ako používať bezpečne alobal
Alobal je častou pomôckou nielen pri tepelnej úprave jedál, ale aj pre uchovanie potravín, ktoré si zabalíme do práce, alebo deťom do školy, na desiatu. Testy u nás dostupných alobalov prešli podľa hygienikov ako zdravotne nezávadné, avšak pri správnom spôsobe použitia.
Tu je niekoľko pravidiel pre bezpečnejšie použitie alobalu ako ochranné fólie:
Alobal možno použiť na zakrytie pekáča pri pečení a grilovaní. Riziko kontaminácie hliníkom je v tomto prípade minimálny.
Je nutné dodržiavať upozornenia výrobcov alobalu o nevhodnosti použitia pre silne kyslé a slané potraviny, obzvlášť pri tepelnej úprave do alobalu zabalených kyslých a zároveň slaných potravín, čo môže viesť k zvýšenému uvoľňovaniu hliníka.
Pripravené desiaty uchovávajte v chlade. Nižšia teplota je vhodná nielen k spomaleniu mikrobiologických procesov, ale aj k zníženiu uvoľňovania hliníka z obalov.
Doba kontaktu potravín s obalom by mala byť čo najkratšia, pre alobal by nemala táto doba prekročiť štyri hodiny. Jedlo si preto zabaľte do alobalu radšej až ráno pred odchodom do práce.