Keď bolia zuby múdrosti.

2 / 3
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď bolia zuby múdrosti.

reklama:

Lokálnej anestézie úplne opadne

Doba hojenia je značne individuálna. Všetci pacienti očakávajú bolestivosť po chirurgickom zákroku, preto je poučenie ohľadom možnosťou jej zníženia veľmi dôležité. Pacient však musí byť upozornený, že analgetiká majú kontrolovať bolesť, ale žiadne nie je schopné eliminovať všetku citlivosť rany alebo rôzne nepríjemné pocity. Po extrakcii zuba sa obvykle vyskytujú postupne tri typy bolesti. Prvá, ktorá nastupuje s odznení účinkov lokálneho anestetika, je väčšinou mierna.

Druhá sa objavuje okolo 12 hodín po zákroku, rýchlo odznieva a je väčšinou najintenzívnejšia. Tretia, opäť miernejšia, postupne odznieva priebehu asi dvoch dní. Stehy sa vyťahujú spravidla po týždni. V tom čase už býva pacient prakticky bez ťažkostí. Na liečbu bolesti Dr. Peřina poznamenáva: „Je veľmi vhodné, aby pacient dostal prvú dávku analgetika pred tým, než odznie lokálna anestézia. Zabráni to prudkému nástupu ostrej bolesti po obnovení nervového vedenia v nervoch ovplyvnených aplikácií lokálneho anestetika.

Ak je bolesť tlmená už pred jej plným rozvinutím, je jej kontrola ľahšia a možno použiť slabšie analgetiká v menších dávkach, napr. Ibalgin 400mg, jednu tabletu po 4-6 hodinách. Ak sa začne s užívaním analgetík až v okamihu, keď lokálna anestézia úplne opadne, môže trvať až 90 minút než sa ich účinok prejaví (v prípade perorálnej aplikácie). To väčšinu pacientov prinúti k užitiu ďalšej dávky, ktorá bolesť rovnako neutlumí, ale výrazne sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov. „Vo väčšine prípadov stačí na liečbu bolesti voľne predajné lieky zo skupiny analgetík či antipyretík.

Filmom obalené tablety s postupným uvoľňovaním

Lieky prvej voľby sú liečivá zo skupiny nesteroidných antiflogistík (NSAID) napr. Ibalgin 400 mg (max. 1200 mg denne min. Interval medzi dávkami sú 4 hod.). Možná je aj kombinácia paracetamolu s NSAID, ktorých účinok sa navzájom potencuje (napr. Paralen 500mg a Ibalgin 400mg striedavo každé 4 hodiny). V prípade pretrvávajúcich bolesti aj po podaní kombinácie paracetamolu a NSAID je možné k tejto kombinácii pridať slabý opiát (tzv. „Rescue medikácia“) napr. Tramal Retard 100 mg alebo 200 mg (max. 400 mg denne min. Interval medzi dávkami sú 12 hod .).

Tieto lieky sú ale už viazané na lekársky predpis a vyžadujú vyššiu kontrolu dávkovania. Pacienti sa po extrakciách zubov väčšinou boja jesť aj piť v obavách z bolesti. Ale to je veľká chyba! Pacient môže piť čokoľvek podľa svojej chuti (okrem alkoholických nápojov), ale nápoje by mali byť chladné. Teplé nápoje (i jedlo) pôsobí bolestivosť rany a môžu provokovať krvácania. Strava je v prvých dňoch vhodná kašovitá, ale pacient by sa mal snažiť čo najskôr vrátiť k svojej obvyklej strave. Aj z dôvodu zníženého príjmu potravy je treba klásť veľký dôraz na výber analgetík. Vhodné sú obalené tablety s postupným uvoľňovaním.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.