Keď bolia zuby múdrosti.

Zdieľať
01 6.jpg

Neprerezanie „osmičiek“ je desivá správa pre každého dospievajúceho jedinca. Dens serotinus – tretia stolička, ľudovo zub múdrosti, sa prerezáva medzi 18-25 rokom života a patrí k najbolestivejším zážitkom vôbec.

Takmer 47% opýtaných respondentov uviedlo, že bolesť zubov rieši voľne dostupnými analgetikami a 71,5% z nich užije ako liek prvej voľby Ibalgin. Toto zistenie vyplynulo z dotazníka, ktorý spracoval MUDr. Vojtěch Peřina na základe odpovedí svojich pacientov. Z neho vyplýva, že pri akútnej bolesti zubov 47% postihnutých použije voľne dostupné analgetiká a 21% vyhľadá okamžite odbornú pomoc.

„Ibalgin presne a cielene pôsobí na centrum bolesti a pritom minimálne zaťažuje organizmus. Z voľne dostupných analgetík je tým najlepším, čo môžem svojim pacientom ponúknuť, „hovorí MUDr. Vojtěch Peřina (stomatochirurg Fakultnej nemocnice Brno, Klinika ústnej a čeľustnej chirurgie, profesne sa dlhodobo zaoberá chirurgickými komplikáciami retencie zubov a vývojových  cýst). Aj cez túto úspešnú liečbu bolesti sa ale nesmie zabúdať na to, že sa tlmia iba príznaky a pacient by mal čo najskôr vyhľadať odborné lekárske ošetrenie. Stomatológ MUDr. Vojtěch Peřina odporúča pri problémoch so zubami múdrosti včasnú exktrakciu tretích molárov, čiže trhanie „osmičiek“.

Jeho odporúčanie má jasné opodstatnenie. Retencia zubov, teda stav, keď sa zub nemôže z nejakého dôvodu prerezať, môže postihnúť akýkoľvek zub, ale u zubov múdrosti je najčastejší. Dôvodom je, že zuby múdrosti už stratili svoju funkciu a sú v našej ústnej dutine akosi navyše. V dávnej minulosti boli poistkou v neskoršom veku. Nielen že naši predkovia mali viac miesta v ústnej dutine, ale vďaka nedostatku zubnej hygieny a tuhej strave im vo veku okolo 18 rokov už časť chrupu chýbala. Zuby múdrosti tak mali dostatok priestoru pre rast a boli vítanou náhradou za chýbajúci chrup. Odtiaľ vlastne aj pochádza ich ľudový názov. Vek 18 – 25 rokov bol v dávnej minulosti považovaný už za vysoko zrelý.

Stav vývoja zuba

Prerezávanie hlavne dolného tretieho moláru je v dnešnej dobe obvykle spojené s veľkými ťažkosťami. Ostatné zuby sa už prerezali v ďaleko skoršom veku a znemožňujú ich rast. Ďalším nepriaznivým faktorom je skladba sliznice a poslizničného väziva, ktoré je postupom času pevnejšie a odolnejšie. Ak sa tretí molár neprereže po 20roku veku, je zvyčajne kryt kostí alebo v zlom postavení. Z tohto dôvodu Dr. Perina uvádza, že ideálny čas k vytrhnutiu neprerezaných zubov múdrosti je, keď korene sú vyvinuté maximálne do 2/3, čo je obvykle medzi 17 – 20 rokom života.

Včasná diagnostika a začatie liečby predchádza bolestivým zážitkom. Ako opisuje MUDr. Peřina: „Prvotné vyšetrenie zubov múdrosti nie je bolestivé. Lekár pohmatom, svojimi prstami, vyšetrí zmeny v ústnej dutine. V prípade potreby potom na röntgenovom snímku spresní polohu zuba v čeľusti a odhadne stav vývoja zuba. Na základe týchto vyšetrení odporučí ďalší postup a prípadnú extrakcii zuba. “

Trhanie zubov sa vykonáva buď pri lokálnom umŕtvení alebo v celkovej anestézii (v prípade komplikovanejšieho zákroku). Pri plánovanom výkonu je citlivosť a bolestivosť obmedzená na minimum, pretože okolité tkanivo nie je podráždené. „Bolestivým sa zákrok stáva vo chvíli, kedy pacient odďaľuje návštevu zubára do okamihu, kedy ho do ordinácie privedie opuch a vysoká bolestivosť prerezávajúcich sa osmičiek,“ hovorí Dr. Vojtěch Peřina „V tejto chvíli je okolité tkanivo natoľko podráždené, že zásah nie je možný a je potreba napred znížiť opuch a zápal a až potom sa pristúpi k následnej extrakcii. Tým sa ale zbytočne preťahuje doba utrpenia pacienta. “

Lokálnej anestézie úplne opadne

Doba hojenia je značne individuálna. Všetci pacienti očakávajú bolestivosť po chirurgickom zákroku, preto je poučenie ohľadom možnosťou jej zníženia veľmi dôležité. Pacient však musí byť upozornený, že analgetiká majú kontrolovať bolesť, ale žiadne nie je schopné eliminovať všetku citlivosť rany alebo rôzne nepríjemné pocity. Po extrakcii zuba sa obvykle vyskytujú postupne tri typy bolesti. Prvá, ktorá nastupuje s odznení účinkov lokálneho anestetika, je väčšinou mierna.

Druhá sa objavuje okolo 12 hodín po zákroku, rýchlo odznieva a je väčšinou najintenzívnejšia. Tretia, opäť miernejšia, postupne odznieva priebehu asi dvoch dní. Stehy sa vyťahujú spravidla po týždni. V tom čase už býva pacient prakticky bez ťažkostí. Na liečbu bolesti Dr. Peřina poznamenáva: „Je veľmi vhodné, aby pacient dostal prvú dávku analgetika pred tým, než odznie lokálna anestézia. Zabráni to prudkému nástupu ostrej bolesti po obnovení nervového vedenia v nervoch ovplyvnených aplikácií lokálneho anestetika.

Ak je bolesť tlmená už pred jej plným rozvinutím, je jej kontrola ľahšia a možno použiť slabšie analgetiká v menších dávkach, napr. Ibalgin 400mg, jednu tabletu po 4-6 hodinách. Ak sa začne s užívaním analgetík až v okamihu, keď lokálna anestézia úplne opadne, môže trvať až 90 minút než sa ich účinok prejaví (v prípade perorálnej aplikácie). To väčšinu pacientov prinúti k užitiu ďalšej dávky, ktorá bolesť rovnako neutlumí, ale výrazne sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov. „Vo väčšine prípadov stačí na liečbu bolesti voľne predajné lieky zo skupiny analgetík či antipyretík.

Filmom obalené tablety s postupným uvoľňovaním

Lieky prvej voľby sú liečivá zo skupiny nesteroidných antiflogistík (NSAID) napr. Ibalgin 400 mg (max. 1200 mg denne min. Interval medzi dávkami sú 4 hod.). Možná je aj kombinácia paracetamolu s NSAID, ktorých účinok sa navzájom potencuje (napr. Paralen 500mg a Ibalgin 400mg striedavo každé 4 hodiny). V prípade pretrvávajúcich bolesti aj po podaní kombinácie paracetamolu a NSAID je možné k tejto kombinácii pridať slabý opiát (tzv. „Rescue medikácia“) napr. Tramal Retard 100 mg alebo 200 mg (max. 400 mg denne min. Interval medzi dávkami sú 12 hod .).

Tieto lieky sú ale už viazané na lekársky predpis a vyžadujú vyššiu kontrolu dávkovania. Pacienti sa po extrakciách zubov väčšinou boja jesť aj piť v obavách z bolesti. Ale to je veľká chyba! Pacient môže piť čokoľvek podľa svojej chuti (okrem alkoholických nápojov), ale nápoje by mali byť chladné. Teplé nápoje (i jedlo) pôsobí bolestivosť rany a môžu provokovať krvácania. Strava je v prvých dňoch vhodná kašovitá, ale pacient by sa mal snažiť čo najskôr vrátiť k svojej obvyklej strave. Aj z dôvodu zníženého príjmu potravy je treba klásť veľký dôraz na výber analgetík. Vhodné sú obalené tablety s postupným uvoľňovaním.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané