Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď bolia zuby múdrosti.

reklama:
01 6.jpg

Neprerezanie „osmičiek“ je desivá správa pre každého dospievajúceho jedinca. Dens serotinus – tretia stolička, ľudovo zub múdrosti, sa prerezáva medzi 18-25 rokom života a patrí k najbolestivejším zážitkom vôbec.

Takmer 47% opýtaných respondentov uviedlo, že bolesť zubov rieši voľne dostupnými analgetikami a 71,5% z nich užije ako liek prvej voľby Ibalgin. Toto zistenie vyplynulo z dotazníka, ktorý spracoval MUDr. Vojtěch Peřina na základe odpovedí svojich pacientov. Z neho vyplýva, že pri akútnej bolesti zubov 47% postihnutých použije voľne dostupné analgetiká a 21% vyhľadá okamžite odbornú pomoc.

„Ibalgin presne a cielene pôsobí na centrum bolesti a pritom minimálne zaťažuje organizmus. Z voľne dostupných analgetík je tým najlepším, čo môžem svojim pacientom ponúknuť, „hovorí MUDr. Vojtěch Peřina (stomatochirurg Fakultnej nemocnice Brno, Klinika ústnej a čeľustnej chirurgie, profesne sa dlhodobo zaoberá chirurgickými komplikáciami retencie zubov a vývojových  cýst). Aj cez túto úspešnú liečbu bolesti sa ale nesmie zabúdať na to, že sa tlmia iba príznaky a pacient by mal čo najskôr vyhľadať odborné lekárske ošetrenie. Stomatológ MUDr. Vojtěch Peřina odporúča pri problémoch so zubami múdrosti včasnú exktrakciu tretích molárov, čiže trhanie „osmičiek“.

Jeho odporúčanie má jasné opodstatnenie. Retencia zubov, teda stav, keď sa zub nemôže z nejakého dôvodu prerezať, môže postihnúť akýkoľvek zub, ale u zubov múdrosti je najčastejší. Dôvodom je, že zuby múdrosti už stratili svoju funkciu a sú v našej ústnej dutine akosi navyše. V dávnej minulosti boli poistkou v neskoršom veku. Nielen že naši predkovia mali viac miesta v ústnej dutine, ale vďaka nedostatku zubnej hygieny a tuhej strave im vo veku okolo 18 rokov už časť chrupu chýbala. Zuby múdrosti tak mali dostatok priestoru pre rast a boli vítanou náhradou za chýbajúci chrup. Odtiaľ vlastne aj pochádza ich ľudový názov. Vek 18 – 25 rokov bol v dávnej minulosti považovaný už za vysoko zrelý.

Stav vývoja zuba

Prerezávanie hlavne dolného tretieho moláru je v dnešnej dobe obvykle spojené s veľkými ťažkosťami. Ostatné zuby sa už prerezali v ďaleko skoršom veku a znemožňujú ich rast. Ďalším nepriaznivým faktorom je skladba sliznice a poslizničného väziva, ktoré je postupom času pevnejšie a odolnejšie. Ak sa tretí molár neprereže po 20roku veku, je zvyčajne kryt kostí alebo v zlom postavení. Z tohto dôvodu Dr. Perina uvádza, že ideálny čas k vytrhnutiu neprerezaných zubov múdrosti je, keď korene sú vyvinuté maximálne do 2/3, čo je obvykle medzi 17 – 20 rokom života.

Včasná diagnostika a začatie liečby predchádza bolestivým zážitkom. Ako opisuje MUDr. Peřina: „Prvotné vyšetrenie zubov múdrosti nie je bolestivé. Lekár pohmatom, svojimi prstami, vyšetrí zmeny v ústnej dutine. V prípade potreby potom na röntgenovom snímku spresní polohu zuba v čeľusti a odhadne stav vývoja zuba. Na základe týchto vyšetrení odporučí ďalší postup a prípadnú extrakcii zuba. “

Trhanie zubov sa vykonáva buď pri lokálnom umŕtvení alebo v celkovej anestézii (v prípade komplikovanejšieho zákroku). Pri plánovanom výkonu je citlivosť a bolestivosť obmedzená na minimum, pretože okolité tkanivo nie je podráždené. „Bolestivým sa zákrok stáva vo chvíli, kedy pacient odďaľuje návštevu zubára do okamihu, kedy ho do ordinácie privedie opuch a vysoká bolestivosť prerezávajúcich sa osmičiek,“ hovorí Dr. Vojtěch Peřina „V tejto chvíli je okolité tkanivo natoľko podráždené, že zásah nie je možný a je potreba napred znížiť opuch a zápal a až potom sa pristúpi k následnej extrakcii. Tým sa ale zbytočne preťahuje doba utrpenia pacienta. “

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.