Kde začať pri kúpe reťazovej píly

Zdieľať
As 189058.jpeg
Foto: Husqvarna

Ak chcete získať prehľad o všetkom dôležitom, čo treba zvážiť pred kúpou reťazovej píly, klikli ste správne. Ponuka je široká, vaša kondícia, pozemok, druhy a počet stromov na ňom zase špecifické. Nemenej dôležité je aj to, ako často a v akých podmienkach chcete s pílou pracovať.
Poďme si preto všetky podstatné faktory pri výbere reťazovej píly prejsť a zároveň ich rovno porovnať s ponukou na trhu.

Akumulátorové píly pre jednoduché a skôr občasné pílenie

Plánujete párkrát za rok upravovať silnejšie kríky, či konáre menších ovocných, ale aj iných stromov? Hľadáte ľahšiu alternatívu k benzínovej píle, s ktorou budete mať dostatok síl pracovať? Tak potom ste už určite zvažovali kúpu dobíjacej píly s akumulátorom. Väčšina ľudí sa obáva, že im takáto píla neposkytne dostatočný výkon, ale to nie je úplne pravda.

Podstatnú čast svojej energie totiž investuje hlavne do výkonu, na úkor približne pol hodinovej výdrže. Iba o pár minút dlhšie trvá nabitie batérie, takže ak si dokúpite druhý akumulátor, môžete rezať aj celý deň. Ďalšou veľkou výhodou je jednoduchá manipulácia (vďaka nižšej hmotnosti). Akumulátorovú pílu ľahko naštartujete aj v zime, rýchlo dosiahne plný výkon a poteší aj pomerne tichá prevádzka. Príslušenstvo ku píle, vrátane náhradných akumulátorov, si viete v prípade overeného predajcu ľahko dokúpiť.

H150 0150.jpeg
Foto: Husqvarna

Benzínová motorová píla a dôvody, pre ktoré si ju kúpiť

Ak potrebujete rezať celé stromy, upravovať tie naozaj veľké, či máte viac veľkých brigád do roka, vhodnou voľbou je benzínová reťazová píla. Ponuka je obrovská, základné modely sú ľahšie (hmotnosť okolo 4kg), so snahou o ergonomický dizajn a nižšiu spotrebu. Cenovo začínajú na pár sto euro, ich hodnota postupne narastá, odvíja sa od požadovaného výkonu, množstva funkcií (ako napr. bezpečnostná brzda, kvalita filtra, optimalizácia motora, zachytávač reťaze, či rýchloupínacia spona vzduchového filtra), celkovej bezpečnosti, kovov a náročnosti úloh až do tisícok eur. Dôležitým je aj materiál spracovania. Kovové reťazové píly sú odolnejšie, ale i ťažšie.

Pri hobby modeloch rátajte s výkonom medzi 1 až 2 kW, od 2 do 3 kW už ide o tzv. farmárske píly a výkon od 3 kW a vyššie využívajú najmä profesionálni pilčíci. Podstatná je aj veľkosť lišty. Hobby lišty majú dĺžku okolo 35 cm, farmárske cca 40 cm a profesionálne 45 cm a viac.

Poznáte arboristické píly s hornou rukoväťou?

Tieto sú vyvinuté špeciálne pre profesionálov alebo naozaj zapálených záhradkárov, ktorí operujú v korunách stromov. Vyznačujú sa ľahkou manipuláciou, jednoduchým ovládaním a štartovaním, vybrať sa pritom dá z benzínových aj akumulátorových modelov.

H160 0084.jpeg
Foto: Husqvarna

Príslušenstvo k reťazovým pílam

Aj pri tej jednoduchšej práci s reťazovou pílou určite oceníte ochranné rukavice. Úprava väčších stromov so sebou prináša aj väčšie riziko, zvážte preto kúpu prilby a pracovného oblečenia špeciálne pre prácu s reťazovou pílou. Ak často pracujete v kolektíve, sprehľadniť situáciu pomôžu reflexné vesty. V prípade, že pracujete s pílou veľmi často alebo máte citlivé uši, pomôcť môže chránič sluchu.

Keďže ste kúpu novej píly dôkladne zvážili a venovali jej veľa času, určite budete chcieť, aby vám vydržala vo výbornej kondícii čo najdlhšie. AKU píly majú namiesto motora akumulátor, a preto sú na údržbu jednoduchšie. Vo väčšine prípadov nie je práve akumulátor súčasťou balenia a treba si ho dokúpiť spolu s nabíjačkou. Aj akumulátorová píla si vyžaduje pravidelné mazanie lišty a reťaze.

Motorové reťazové píly potrebujú väčšiu starostlivosť. Výber benzínu a motorového oleja by ste mali prispôsobiť konkrétnemu modelu. V prípade, ak sa vám pri práci zlomí reťaz alebo lišta, nezúfajte. Oboje sa dá v prípade osvedčených značiek celkom ľahko zohnať.

Tak a to je pre dnes všetko. Širokú ponuku všetkých vyššie spomenutých reťazových píl a príslušenstva nájdete napríklad aj na husqvarna.sk. V prípade, ak máte ďalšie otázky, neváhajte využiť možnosti na ich stránke v sekcii kontakt.

Želáme vám bezpečnú a produktívnu prácu v záhrade.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané