Každý majiteľ psa by mal toto poznať! Budete prekvapení, čím všetkým vás môže nakaziť štvornohý maznáčik

Zdieľať
pes

Jedno známe príslovie hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Zdá sa, že to platí celkom iste a všade, pretože psy sú jednoznačne najobľúbenejším domácim zvieraťom. Štatistiky udávajú, že približne v 4,5 miliónoch slovenských domácností žije vyše dva milióny týchto štvornohých maznáčikov. V prepočte na jedného obyvateľa je to suverénne najviac v celej Európe.

Ku správnej starostlivosti o psa patrí okrem pozornosti aj zdravie, vyvážená strava a  tiež očkovanie. Pravidelným očkovaním proti najrôznejším chorobám totiž chránite nielen svojho psa, ale aj seba a svoje okolie. Okrem povinných očkovaní existuje aj veľa ďalších, ktoré sú vhodné napríklad pri cestách do zahraničia. Pomerne veľké množstvo psích chorôb je totiž ľahko prenosných na človeka. Pozrime sa aspoň na niektoré najbežnejšie zoonózy čiže infekcie, ktoré sú prirodzene prenosné medzi zvieratami a ľuďmi.

Besnota

K najznámejším chorobám, proti ktorým by sa mali psy očkovať každoročne, patrí besnota. Besnota je vírusové ochorenie centrálneho nervového systému. Najčastejšie sa táto choroba na človeka prenesie, keď nás nakazený pes uhryzne, choroba sa totiž vylučuje jeho slinami. Za zmienku stojí tiež skutočnosť, že besnota nie je len chorobou psov, ale väčšiny teplokrvných živočíchov, rovnaké nebezpečenstvo nám teda hrozí v prípade uhryznutia mačkou, koňom či hlodavcom. Inkubačná doba besnoty je väčšinou od jedného do troch mesiacov a medzi prvotné príznaky patria bolesti, neobvyklé brnenie a pálenie v mieste uštipnutia. Ak máte však podozrenie na nákazu, je najlepšie lekára vyhľadať ihneď. Po ošetrení rany vám lekár aplikuje vakcínu proti besnote, celkom šesť dávok v priebehu nasledujúcich troch mesiacov.

dieťa a pes
dieťa a pes www.gettyim

Leptospiróza

Iným nebezpečným ochorením, ktoré sa môže zo psa na človeka ľahko preniesť, je tzv. Leptospiróza. Ide o bakteriálne ochorenie postihujúce vnútorné orgány psa, predovšetkým pečeň, obličky a steny čriev. Pes sa najčastejšie touto chorobou nakazí, ak sa napije vody z infikovanej kaluže, prípadne ak zabije nakazeného hlodavca. Na človeka sa ochorenie môže preniesť napríklad poškriabaním od nakazeného zvieraťa.

Inkubačná doba leptospirózy je približne jeden až dva týždne. Prvá fáza choroby sa prejavuje vysokou horúčkou až 40 ° C, silnými bolesťami hlavy, svalov a brucha. Po troch až piatich dňoch príznaky zvyčajne vymiznú a chorý sa akoby uzdravil. Po niekoľkých dňoch sa ale môže u niektorých ľudí objaviť druhá fáza choroby, ktorá sa prejavuje rovnakými príznakmi a naviac tiež bolesťou na hrudi, poruchou funkcie obličiek a zmenou psychického stavu. Chorý tiež silne zvracia. Vnútri tela dochádza k napadnutiu pečene i obličiek a poruchám zrážanlivosti krvi. Takto prebiehajúca leptospiróza sa označuje ako tzv. weilova choroba či weilova žltačka a môže byť aj smrteľná.

Ďalším rizikom, predovšetkým u malých detí, môže byť toxokaróza, ktorá je spôsobovaná psou škrkavkou. Vajíčka tohto parazita sa vylučujú výkalmi nakazených zvierat a človek sa môže nakaziť napríklad pri zanedbaní hygieny, teda predovšetkým nedostatočným umývaním rúk pri styku so zvieratami. Larvy parazita sa potom zachytia v črevách a ďalej migrujú do pečene, pľúc či oka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané