Ranná šálka kávy je pre mnohých neodmysliteľným rituálom, ktorý im pomáha naštartovať deň. Hoci kofeín z kávy poskytne rýchly energický vzpruž, neznamená to, že je tou najlepšou voľbou. Existuje totiž nápoj, ktorý dokáže povzbudenie ešte zvýrazniť a prináša so sebou aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov, od lepšej pamäte po podporu pri riešení úloh.
Napriek obľube kávy je zelený čaj lepším ranným pomocníkom, a to z viacerých dôvodov. Tento nápoj si našiel svoje miesto nielen pre svoj chuťový profil, ale aj vďaka zdravotným prínosom – môže pomáhať pri regulácii krvného tlaku, znižovať riziko infarktu či mŕtvice, a dokonca sa uvádza aj jeho vplyv na zníženie rizika niektorých druhov rakoviny.
Čím je zelený čaj taký výnimočný?
Zelený čaj dokáže v mnohom prekonať iné obľúbené ranné nápoje. Hoci neobsahuje také množstvo kofeínu ako káva a ani nie je bohatý na vitamín C ako pomarančový džús, má výhody, ktoré ho robia ideálnym pre ranné povzbudenie.
Rovnako ako káva, aj zelený čaj vás dokáže zbaviť ranného pocitu ospalosti. Kofeínu má síce menej, ale je ho akurát na to, aby vám dodal dostatok energie bez pocitu napätia.
Navyše, zelený čaj obsahuje L-theanín a iné aminokyseliny, ktoré spomaľujú uvoľňovanie kofeínu. Tento pomalší účinok zaisťuje, že sa energia rozloží rovnomerne a neprichádza tak k rýchlemu vyčerpaniu alebo nervozite.
Účinok zeleného čaju na pamäť
Pôvodne pestovaný v Číne a Indii, zelený čaj sa pripravuje z lístkov kríka Camellia sinensis a vďaka minimálnemu spracovaniu si zachováva vysoký obsah antioxidantov.
Zelený čaj má pozitívny vplyv na zdravie, vrátane ochrany srdca, znižovania rizika mŕtvice a prevencie cukrovky 2. typu. Jedna zo štúdií naznačuje, že zelený čaj môže dokonca podporovať kognitívne funkcie, najmä zlepšenie krátkodobej pamäte.
Krátkodobá pamäť je nevyhnutná pre každodenné myslenie a zahŕňa procesy ako:
- Porozumenie
- Plánovanie
- Riešenie problémov
- Logické uvažovanie
V roku 2014 vedci skúmali vplyv extraktu zo zeleného čaju u dobrovoľníkov, ktorí dostali nápoj s obsahom 27,5 mg zeleného čaju alebo placebo. Počas riešenia rôznych úloh boli monitorovaní pomocou magnetickej rezonancie, ktorá sledovala ich mozgovú aktivitu.
Ochrana proti demencii
Výskumníci z univerzitnej nemocnice v Bazileji, vedení profesormi Christophom Beglingerom a Stefanom Borgwardtom, vo svojej štúdii dospeli k záveru, že zelený čaj môže byť účinný v prevencii a liečbe kognitívnych porúch, ako je demencia.
Ďalšie štúdie tiež potvrdzujú, že zelený čaj s vysokým obsahom antioxidantov môže mať ochranný vplyv na nervovú sústavu a pomáha chrániť pred ochoreniami, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.