Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Každá krajina má na Valentína iné zvyky..Aké to sú?

reklama:

Sviatok zamilovaných sa oslavuje po celom svete, v každej krajine má trochu inú podobu.

3280e32722ff532980ccad9360bd7afd.jpg

Napríkladv Holandsku môžete dostať pozvánku na oslavu vo vyhriatej saune , naopak vo Fínsku má rozmaznávanie skôr podobu poukazu do spa, v Izraeli sú zase populárne pobyty v luxusnom apartmáne .

V Dánsku žiadajú ženy o ruku..

Svätý Valentín je súčasne pre mnoho mužov príležitosť požiadať svoju vyvolenú o ruku, obvyklé je to napríklad v Bulharsku, Poľsku, Turecku . Podľa štatistík rastie v Nemecku počet žien, ktoré sa v tento deň neboja otázky „Vezmeš si ma?“ Vysloviť ako prvé. To ale nie je nič proti Dánkám, tie majú v žiadaní o ruku svojich partnerov dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha až do 13. storočia.

Škótska kráľovná Margareta v roku 1288 umožnila ženám 14. februára na priestupný rok požiadať svojho vyvoleného o ruku. Ak muž odmietol, musel jej kúpiť 12 párov hodvábnych rukavíc (prípadne hodvábnych pančúch). V Dánsku vraj stále existujú ženy, ktoré v tento deň navrhnú svojmu partnerovi sobáš.

K Valentínovi nepatrí len čokoládové srdce a plyšové zvieratká. V každej krajine sa sviatok zamilovaných oslavuje trošku inak.

Veľká Británia

B61bc52030730230e04d3620e127ae85.jpg

Ľudia v Anglicku považovali 14. február za vtáčí deň. Holuby a labute, ktoré údajne tvoria pár na celý život, vraj práve tento deň volia svojich partnerov. Preto sú holuby používané aj ako symbol vernosti.

Vo Walese je zase symbolom lásky zložito vyrezávaná drevená lyžica. Tú pre svoju milovanú vyrezal mladý muž, aby jej dal najavo, že jeho srdce patrí len jej. Tradícia má dlhú históriu, v múzeu v Cardiffe je lyžica z roku 1667. Valentín sa ale vo Walese koná 25. januára.

Podľa starej tradície vzali Britky v noci na 14. februára štyri bobkové listy a každý z nich umiestnili do jedného z rohov vankúša. Potom zjedli posolené vajcia bez žĺtka, po tomto magickom rituáli sa im totiž zdalo o ich vyvolenom. Pri inom rituáli zasa napísala zamilovaná dievčina na papier meno toho, po kom túžila. Papier vložila do hlinenej guličky a položila do misky vody, keď sa papier vyvliekol, znamenalo to, že sa dievča za svojho vyvoleného vydá …

Aj v Škótsku mali ľudia svoje valentínske tradície. Na každoročnom festivale si mladí ľudia losujú z klobúka meno osoby, s ktorou potom pretancujú nasledujúci večer.

V Slovinsku sa prebúdza príroda

Slovinci majú 14. február spojený s prírodou, pretože veria, že svätý Valentín nosil pri sebe kľúče, ktorými „odomkol“ zamrznuté korene všetkých rastlín. Príroda sa teda v tento pamätný deň prebúdza z dlhého zimného spánku. Sviatok lásky potom Slovinci oslavujú 12. marca , na sviatok svätého Gregoryho.

Svätý Valentín je skvelou príležitosťou, ako osláviť prichádzajúcu jar v Taliansku, skôr sa tu touto dobou konal „jarný festival“ pod holým nebom. Ľudia sa stretávali vonku, spoločne slávili, tancovali, spievali a čítali básne. Tí zamilovaní sa potom prechádzali parkom ruka v ruke.

Fíni myslia na priateľov

Po celom svete je 14. február sviatkom zamilovaných, ale vo Fínsku nie . Tento deň totiž oslavuje takzvaný Ystävänpäivä, čo v preklade znamená Deň priateľov.  Fíni posielajú blahoželania a kupujú darčeky, ale venujú ich svojim dobrým kamarátom. Ale aj na lásku sa dostane, pretože valentínsky tlak je všadeprítomný – je to obľúbený deň k zásnubám či svadbám.

V Číne zamknú svoju dušu

Castle 97656_960_720.jpg

Zvyk zamknúť svoju lásku na nejakom peknom mieste a kľúčik zahodiť údajne pochádza z Číny, kde ľudia zamykajú do malých kovových škatuliek svojej duše a kľúč od nich zhodený z útesu nechávajú navždy utopený v hmlách údolí pohoria Huangshan.

Preto po celom svete umiestňujú zaľúbenci zámok na rôznych miestach..

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. februára 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.