Sú otravné, a zbaviť sa ich dá veľmi ťažko. Reč je o motýľoch, ktoré trápia našu domácnosť svojou prítomnosťou. Sú horšie, než snáď akýkoľvek iný hmyz, alebo parazity, pretože dostať sa k nám do obydlia nie je pre nich až taký problém, ale zbaviť sa ich je veľmi zložité.
Ako sa k nám dostanú?
Nájdu si cestičku ľahko a radi. Nie je to pre nich nič zložité . A pozor pre všetkých, čo si myslia, že je ich domácnosť samá čistota a nikdy sa k nim mole nemôžu dostať – môžu. Nie je nič zložité, si ich nevedomky kúpiť v obchode s potravinou, ktorú už niekde v sklade, alebo vo výrobni napadli. Sú to otravné a ničivé motýle, kvôli ktorým musíme urobiť isté opatrenia a tiež rad výrobkov, nimi napadnutých vyradiť.
Kde ich nájdeme
Milujú sypké zmesi, ako sú múky, cukry, korenie, ovsené vločky, müsli a iné. Môžete ich nájsť tiež v čokoládovej nátierke aj v sušenom ovocí. Ich cieľom je napríklad aj marmeláda a lekvár. Nič z toho im nie je cudzie a dokážu byť naozaj otravné.
Druhy molí
Mole potravinové
Tie ďalej rozdeľujeme na: Mole skladiskové, Mole datľové a Mole múčne. Všetky druhy majú spoločné to, že napádajú naše kuchyne . Pre bežných občanov nie je celkom podstatné, ako jednotlivé larvy vyzerajú, ani koľko vajíčok samička kladie. Dôležité je vedieť, ako sa ich zbaviť a kde ich najčastejšie nájdeme.
Mole šatníkové
Malý drobný motýlik, ktorý možno vyzerá na prvý pohľad veľmi nevinne, dokáže však napáchať poriadnu neplechu. Priamo sa vyžíva v tme, špine a vlhkom prostredí, kde si môže v pokoji žiť a oblečenie, či akékoľvek iné textílie v pokoji rozožierať. Z nakladených vajíčok sa vyliahne dospelý jedinec v priebehu niekoľkých mesiacov, až roku. Ak teda šatníkovú molu v skrini objavíme, je nutné s tým počítať a ďalší vývoj jej zamedziť a úplne ju zničiť.
Miesta, ktoré mole milujú
Všeobecne mole milujú pokojné, tmavé prostredie, kde majú svoju potravu a kde si v kľude môžu klásť vajíčka. Čím dlhšie je všetko na mieste, a leží bez pohnutia, tým lepšie prostredie pre nich to je. Ak teda niekde v špajze zabudnete otvorenú múku, a necháte ju tam nejaký ten piatok, je to miesto pre nich ako stvorené .
Ako sa molí zbaviť
Najskôr by nás napadlo, že ak sa chceme molí nastálo zbaviť, je nutné sa zamerať na samčekov, ktorí zvesela všade rozsievajú svoje semeno, najskôr pre zachovanie rodu a tak sa starajú o rozmnožovanie. Lenže ako samčekov spoznať, že? Asi ťažko budeme skúmať, či letiaci motýlik, ktorý nám napadol cukor, je práve samček, alebo samička. To je pre nás dosť nepodstatné a hlavné je, aby sme ich všetky zlikvidovali.
Všetko, kde sa vyskytujú vyhodiť
Boj s nimi nie je vôbec vec jednoduchý, ale dá sa vyhrať, ak zvolíme riadnu zbraň a za žiadnych okolností sa nevzdáme. Za každých okolností je nutné všetky potraviny, ktoré potravinový mol napadne, ihneď zlikvidovať, zničiť a zbaviť sa ich.
Uzatvárateľné dózy a prehľad
Na všetko a vždy majte dózy. Aspoň čo sa sypkých zmesí týka. Vždy dobre uzatvárateľné a kvalitné dózy. Tiež dlho nič neskladujte. Pokiaľ nemáte vo svojej špajzi, alebo skriniach prehľad, čo všetko máte a kde čo máte. Ak v rohu, niekde v skrini zabudnete balíček lúpaných vlašských orechov, môžete sa spoľahnúť, že akonáhle sa k vám nejaký mol dostane, čoskoro tam budete mať celý kŕdeľ.
Čistota
Pravidelne tiež skrinky, police a všetky miesta kontrolujte a umývajte. Už aj rozsypaná múka, teplo a tma môže zapríčiniť nálet okrídlených potravinových škodcov. Keď budete všetky miesta pravidelne vypratávať, mole u vás nemajú šancu. Tiež je dôležité myslieť aj na iné miesta ich úkrytu, ako garniže, priestory za policou a podobne. Vždy sa ukrývajú tam, kde majú pokoj, teplo a hlavne tmu. Tu si vytvoria svoje dokonalé prostredie a odtiaľto budú navštevovať vaše potraviny a napádať ich.
Čo mole neznášajú
Príliš nízke, alebo vysoké teploty nie sú nič pre nich. Tiež čerstvý vzduch, čistota a prílišné svetlo. Naopak sa vyžívajú v prostredí, kde je ideálna izbová teplota, tma a majú možnosť mať pokoj na svoju „hostinu“ a kladenia vajíčok. Nevetrané prostredie, vlhkosť je pre nich doslova raj na zemi.
Ako sa ich zbaviť
Skvele fungujú napríklad nalepovacie takzvané mólo-lapky, ktoré kúpite v každej dobrej a bežné drogérii. Aplikácia je pritom úplne jednoduchá, odoberiete obal a postupujete podľa návodu – nalepíte na vnútorné dvierka skrine, alebo dverí, kde ste mole objavili. Po nejakej dobe už môžete pozorovať plody svojej práce – prilepené mole na lepce. V drogérii sa dá kúpiť aj špeciálny sprej na mole, alebo gél, čokoľvek, čo púšťa látky, ktoré ich lákajú, vtiahnu akoby do pasce a už sa lapia a zahynú.
Babské rady v boji s moľami
Ak sa vám zdá zbytočné utrácať za prípravky z drogérie peniaze, môžete si tiež poradiť s tým, čo máte doma. Mola neznáša akúkoľvek intenzívnu vôňa. Je im odporná vôňa škorice, klinčekov, badiánu a podobného, silne aromatického korenia. Ušite si vrecúška, alebo sa dajú aj kúpiť, do ktorých dáte zmes korenia a tieto vrecúška umiestnite do každej police, skrinky a na miesta, kde sa vyskytujú, alebo by sa mohli mole vyskytovať. Ak budete skrinky následne pravidelne umývať a korenia obmieňať, nemajú vo vašej domácnosti motýle šancu.
Mole možno tiež utopiť
Mole nevedia plávať . Láka ich vôňa kvasného jablčného octu. Preto nalejte trochu do mištičiek a tie umiestnite v špajzi, alebo v skrinkách. Motýliky sa dajú na úžasnú vôňu zlákať a vletia do misky. Lenže späť už nevyletia a proste a jednoducho sa utopia.
Keď neviete, ako je na tom múka
Mole ste síce zo svojich zásob vyhnali, lenže si nie ste istí, či niečo nieje aj vo vašej múke. V tom prípade je najjednoduchšie múku preosiať, ako keď sa chystáte piecť a následne vložíte na niekoľko (asi desať) minút túto múku do vopred vyhriatej rúry na deväťdesiat stupňov. Zničí všetky zárodky.