Káva z koreňa púpavy na jarný detox

Zdieľať
koreň púpavy
Káva z koreňa púpavy na jarný detox Foto: depositphotos.com

Objavte nový spôsob, ako si vychutnať svoju rannú kávu! V nasledujúcom článku vás prevedieme procesom prípravy jedinečnej kávy, ktorá nevychádza z tradičných kávových zŕn, ale z koreňa bežne známej a často podceňovanej púpavy. Ukážeme vám, ako si z neho môžete vyrobiť lahodný nápoj, ktorý je nielen chutný, ale aj plný zdravotných benefitov. Pripravte sa na objavovanie nových chutí práve u vás doma!

Keď sa povie káva, väčšina z nás si predstaví šálku plnú aromatického nápoja z pražených kávových zŕn. Ale čo keby sme vám povedali, že existuje alternatíva? Napríklad z koreňa púpavy? Áno, z tej púpavy, ktorú vidíte v mestských parkoch, na trávnikoch či poliach a ktorú mnohí ešte stále berú ako nechcený plevel. Ako sa to robí?

Púpavová káva sa pripravuje práve z koreňa, takže na zber koreňov budete potrebovať malú lopatu alebo rýľ. Avšak môžete zbierať aj celé rastliny. Z ostatných častí potom môžete vyrobiť napríklad púpavový med.

káva z púpavy
Káva z koreňa púpavy na jarný detox Foto: depositphotos.com

Kedy je najlepší čas na zber?

Korene môžete zbierať už na jar, keď sú sladšie, alebo na jeseň, keď sú horké, ale obsahujú viac inulínu, čo im dodáva väčšiu liečivú silu.

Púpavová káva spája všetky pozitívne účinky tejto rastliny, nielen detoxikačné, ale aj redukciu hladiny cukru v krvi, diuretické účinky a pomoc pri liečbe chronického únavového syndrómu.

Pozor na jeseň

Bez listov a kvetov je púpavu ťažko nájsť, preto ak nie ste skúsení, začnite radšej na jar.

Ako na to?

Korene vykopte, očistite a nakrájajte na rovnako veľké kúsky. Sušenie môžete realizovať v rúre alebo sušičke na ovocie pri teplote 60-80 stupňov. Po usušení príde na rad praženie. Nastavte rúru na 140-160 stupňov a pražte korene približne hodinu a pol. Dávajte pozor, aby sa neprepálili. Pražené korene pomeľte a pripravte ako bežnú kávu.

Okrem zdravotných výhod, púpavová káva ponúka aj ekologickú výhodu – jej výroba nevyžaduje rozsiahle plantáže ani intenzívne poľnohospodárske metódy, čím prispieva k ochrane našej planéty. Zároveň je to skvelý spôsob, ako znovuobjaviť a oceniť „obyčajné“ rastliny okolo nás, ktoré môžu skrývať neobyčajné poklady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané