Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

K pocitu absolútneho šťastia stačí málo. Čo objatie prebúdza v človeku a prečo je také mocné?

reklama:
objatie
objatiewww.gettyimages.com

Dnešný moderný svet je plný najrôznejšej dotykovej elektroniky, mobilov, tabletov, navigácií, obrazoviek a pod. Bohužiaľ však vďaka tomu možno trochu zabúdame na tie najzákladnejšie dotyky – ľudské. Dotyky sú totiž v ľudskom živote nesmierne dôležité a potrebujú ich všetci, malé deti, dospelí i starí ľudia. Dotyky nám prinášajú nielen fyzické, ale aj mentálne a citové uspokojenie. Dotyky utešujú, uzdravujú, posilňujú a máme vďaka nim často aspoň na chvíľku pocit, že je všetko v poriadku a že nie sme na svete sami.

Mobilných telefónov či tabletov sa dotýkame iba končekmi prstov. To je ale škoda, hmat je totiž úplne jedinečný zmysel, pretože na rozdiel napríklad od zraku, čuchu či sluchu nie je sústredený len do jedného orgánu, ale do celého nášho tela. Aj preto je veľká škoda sa vzájomne neobjímať a nedotýkať na rôznych častiach tela.

Kúzlo dotyku

Dotýkanie a objímanie nám prináša množstvo výhod a pozitívnych účinkov. Náš mozog pri nich produkuje hormóny oxytocín a serotonín, ktoré majú pozitívny vplyv na úzkosti, depresie a stres. Objímanie tiež znižuje napätie vo svaloch a má vplyv na cirkuláciu krvi, čím tlmí niektoré druhy bolestí. U detí štúdie navyše preukázali, že pravidelné objímanie posilňuje ich imunitný systém.

Dnes sa spoločne pozrieme na kúzlo jedného z najkrajších typov objatia, objatia muža a ženy. Čo sa s nami a naším telom pri tomto objatí deje a zároveň, ako by sme sa mali objímať, krásne popísal spisovateľ David Tumarison.

A kruh sa uzavrel

Podľa Tumarisona je najlepšie, ak muž k žene príde a objíme ju zozadu, uzavrie tým totiž jeho a jej kruh. Tento kruh je plný tepla, nehy a ochrany. Žena sa tak ocitne priamo v strede tohto kruhu a vďaka tomuto postaveniu si pripadá ako stred všetkého. Tumarison odporúča stáť v tomto objatí chvíľu úplne ticho a len vnímať teplo, ktoré prúdi z mužových rúk. Toto teplo sa postupne prenáša na ženu a ona si pripadá, ako keby jej narástli krídla, a mohla tak každým okamihom vzlietnuť. Môžeme metaforicky povedať, že žena sa v tomto objatí pomaly ale isto roztápa, rozpúšťa sa ako kocka cukru v šálke horúceho čaju a prežíva ten najkrajší možný pocit – cíti sa totiž zároveň milovanou i milujúcou.

Pocit bezpečia

Žena sa v pevnom a teplom náručí muža cíti v úplnom bezpečí pred okolitým svetom, ktorý je niekedy taký zlý, krutý a osamelý. V tomto jedinečnom okamihu sa ale cíti úplne pohodlne, bezpečne a šťastne, pretože v mužskom objatí nevedomky našla všetko, po čom vždy túžila a na čo čakala. Jediné, čoho sa obáva, je, že tento magický okamih raz skončí.

Preto ak svoju partnerku naozaj milujete a chcete jej všetky tieto nádherné a nezabudnuteľné pocity dopriať, nie je nič jednoduchšie, než ju láskyplne umiestniť do stredu vášho kruhu a nežne objať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.