Jesť za dvoch počas tehotenstva? Je to ozaj mýtus, ktorý môže ohroziť matku i plod?

Zdieľať
tehotná žena
tehotná žena Foto: www.shutterstock.com

Častý mýtus „jesť za dvoch“ počas tehotenstva môže mať závažné následky na zdravie mamičky aj dieťaťa. Hoci zistenie tehotenstva býva radostnou udalosťou, mnoho budúcich mamičiek pristupuje k svojmu stravovaniu s pocitom, že potrebuje konzumovať viac jedla, pretože veria, že tým zabezpečia adekvátny prísun živín pre svoj rastúci plod. Tento prístup často vedie k mylnému presvedčeniu, že je potrebné jesť dvojnásobok množstva potravy, akoby naozaj jedli za dvoch.

V skutočnosti však nadmerný príjem jedla nie je odporúčaný a môže viesť k zdravotným komplikáciám. Nadmerné kalorické zaťaženie počas tehotenstva totiž zvyšuje riziko vzniku cukrovky a vysokého krvného tlaku u matky, čo následne ohrozuje aj plod. Najnovšie vedecké štúdie na tisícoch nastávajúcich žien poukazujú na to, že nepravidelné a nadmerné stravovanie môže ovplyvniť imunitné a metabolické zdravie dieťaťa ešte pred narodením. Zvýšenie telesnej hmotnosti nad odporúčané limity môže zhoršiť dieťaťu toleranciu na inzulín, čo môže prispieť k stavu nazývanému makrozómia – stav, kedy sa dieťa narodí nadmerne veľké a ťažké.

Makrozómia nesie so sebou riziko komplikácií nielen počas pôrodu, ale aj po narodení. Väčšie deti majú zvýšené riziko vzniku obezity, vysokého krvného tlaku a srdcových problémov v dospelosti. Zaujímavé je, že ženy, ktoré počas tehotenstva nadmerne pribrali, často rodia deti s vyššou pôrodnou váhou, ako aj tie, ktoré pribrať minimálne dokázali, môžu mať rovnaké výsledky. To naznačuje, že samotný nárast váhy nemusí byť priamou príčinou veľkosti dieťaťa, ale skôr odrazom nesprávnej výživy a jej vplyvu na metabolizmus.

Odborníci odporúčajú, aby nastávajúce matky dbali na to, že celkový prírastok hmotnosti počas tehotenstva by sa mal pohybovať okolo 16 kilogramov. Tento nárast by mal byť dosiahnutý prostredníctvom vyváženej stravy, pričom denný príjem by mal byť zvýšený približne o 300 kalórií. Tieto dodatočné kalórie by mali pochádzať z kvalitných zdrojov bielkovín, zdravých tukov, komplexných sacharidov, vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravý vývoj plodu.

Dôležitou súčasťou zdravého tehotenstva je aj fyzická aktivita. Pravidelné cvičenie, samozrejme po konzultácii s lekárom, prispieva k lepšiemu prietoku krvi, zlepšuje náladu a celkovú pohodu, a pomáha udržiavať adekvátnu hmotnosť. Aktivity ako prechádzky, plávanie alebo jemné jogové cvičenia môžu byť veľmi prospešné, pričom prispievajú nielen k fyzickej, ale aj psychickej pohode budúcej mamičky.

Naopak, ak žena nadmerne zvyšuje kalorický príjem bez ohľadu na odporúčania a podvádza svoje telo nadmierou, má výrazne väčšie šance na komplikovaný priebeh pôrodu. Štatistiky ukazujú, že takéto ženy čelia až o 70 % vyššiemu riziku potreby cisárskeho rezu. Chirurgické zákroky môžu byť následkom rôznych faktorov, vrátane nadmernej hmotnosti dieťaťa alebo zdravotných komplikácií spôsobených nadváhou matky.

Je preto nevyhnutné, aby nastávajúce matky dohliadali na svoje stravovanie s rozvahou a konzultovali svoje stravovacie návyky s odborníkmi. Vyvážená strava, primerané množstvo jedla a pravidelný pohyb sú kľúčové faktory pre zdravé tehotenstvo. Namiesto toho, aby sa nechali zmiasť mýtmi a jednoduchými radami, mali by sa riadiť vedecky podloženými odporúčaniami a prispôsobiť svoj životný štýl potrebám svojho tela. Tento premyslený prístup nielenže podporí správny vývoj dieťaťa, ale tiež minimalizuje riziká komplikácií, zabezpečí zdravý pôrod a prispieva k dlhodobému zdraviu oboch – matky aj dieťaťa.

Dodatočne je potrebné zdôrazniť, že informovanosť a prevencia sú kľúčové. Vyhľadanie správnych informácií a pravidelné konzultácie s lekárom môžu výrazne zlepšiť výsledok tehotenstva. Spoľahlivé zdroje a individuálny prístup k výžive zabezpečia, že každá žena nájde ideálnu rovnováhu medzi potešením z jedla a potrebou chrániť seba i svoje nenarodené dieťa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané