Jednoduché tipy na kvalitný spánok, ktoré vás môžu prekvapiť

Zdieľať
kvalitný spánok
kvalitný spánok Foto: www.shutterstock.com

Dlhodobé problémy so spánkom sa môžu zmeniť na skutočnú nočnú moru. Ak ste neustále vyčerpaní a unavení, váš každodenný život sa stane nesmierne náročným. Dobrou správou však je, že ak problémy nie sú chronického charakteru, je možné ich zvládnuť aj bez liekov. Až keď sa bezsenné noci stanú pravidlom, je potrebné zvážiť liečbu. Preto je dôležité konať včas. Ale čo vlastne znamená zdravý a kvalitný spánok?

Každý má svoju predstavu. Niekomu stačí len päť hodín spánku, aby bol ráno plný energie, iný potrebuje spať až dvanásť hodín. Niektorí ľudia spia nepretržite, iní si robia prestávky. Jedni chodia do postele skoro, iní zase neskoro. To, čo je však najdôležitejšie, je to, ako sa cítite počas dňa. Vaše telo vám dáva jasnú spätnú väzbu. Ak sa počas dňa cítite odpočinutí a plní energie, váš spánok je pravdepodobne v poriadku a nie je dôvod niečo meniť. Pozrime sa teraz na niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť kvalitný spánok.

spánok ženy
spánok ženy Foto: www.shutterstock.com

Buďte aktívni počas dňa

Pohyb a športové aktivity sú pre unavenie tela kľúčové, rovnako ako duševná činnosť. Avšak netreba to preháňať: cvičenie alebo náročné duševné úlohy tesne pred spaním môžu mať opačný efekt a narušiť váš spánok. Tiež sledovanie napínavých filmov alebo čítanie veľmi pútavých kníh môže spôsobiť problémy so zaspávaním.

Nezabúdajte na večeru

Veľa ľudí verí, že večer by sa malo jesť len málo alebo vôbec. Pravda je však trochu iná. Samozrejme, ťažké jedlá ako bravčové koleno alebo vyprážaný rezeň nie sú pred spaním najlepšou voľbou. No na druhej strane, naše telo potrebuje ľahkú večeru, ktorá nezaťaží tráviaci systém, aby nám dopomohla k pokojnej noci. Tiež je vhodné sa napiť – alkohol však nie je tou správnou voľbou. Hoci vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať, znižuje kvalitu spánku v druhej polovici noci.

cvičenie
cvičenie Foto: www.freepik.com

Vytvorte si vlastné večerné rituály

Je jedno, či pred spaním budete čítať, vyšívať alebo kresliť. Ak máte problémy so zaspávaním, je dobré venovať aspoň polhodinu pred spaním konkrétnej, pokojnej činnosti. Môže to byť aj pravidelná rutina, ako sprchovanie, nanášanie krému, čistenie zubov a následné počúvanie príjemnej hudby alebo audioknihy. Kľúčom je pravidelnosť a pocit pokoja.

Oddelené spálne môžu byť riešením

Nie každý pár má ideálne podmienky na spoločné spanie. Niektorí partneri si nedokážu oddýchnuť kvôli chrápaniu, rôznym teplotným preferenciám alebo iným rušivým faktorom. Miesto toho, aby ste sa do spoločného spania nútili a trpeli nedostatkom odpočinku, môže byť lepšou voľbou oddelená spálňa. Mnohé manželstvá boli paradoxne zachránené tým, že partneri sa rozhodli spať oddelene.

čítanie knihy v posteli
čítanie knihy v posteli Foto: www.freepik.com

Vytvorte si pozitívny vzťah k spánku

Problémy so spánkom často pramenia už z detstva, keď sa deťom hovorí, že musia ísť do postele ako trest. Takto si môžu vypestovať negatívny vzťah k spánku. Skúste sa radšej pri raňajkách porozprávať o svojich snoch alebo sa tešiť na príjemný večerný odpočinok. Spánok by mal byť niečo, na čo sa človek teší, a nie niečo, čo vníma negatívne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané