Jedla sóda je záchrancom každej záhrady: Absolútne najlepšie hnojivo pre uhorky, paradajky a papriky i baklažán

Zdieľať
Jedla sóda je záchrancom každej záhrady
Jedla sóda je záchrancom každej záhrady: Absolútne najlepšie hnojivo pre uhorky, paradajky a papriky i baklažán Foto: www.gettyimages.com

Chystáte sa na sezónu, ale tak nejako si nie ste istí, s čím budete tento rok hospodáriť? Minuloročná úroda sa vám moc nepodarila a tento rok by ste si to chceli vynahradiť? Premýšľate, čím hnojiť, ako pestovať ? Aby sa vám všetko podarilo krásne vypestovať, nehľadajte žiadne zložité experimenty a ani nekupujte drahé prostriedky plné chémie. Máme pre vás úplne senzačné riešenie vašich problémov, s ktorým dosiahnete dobré výsledky. Stačí len pol litra jedlej sódy pravidelne prilievať k rastlinkám a plodinám, a budete sa môcť radovať z hojnej nádielky ovocia a zeleniny.

Záchranca úrody

Jedlá sóda sa stane vaším skvelým pomocníkom a pomôže vám zachrániť vašu úrodu. Nemusíte nič prácneho vymýšľať, pretože s týmto jedinečným doplnkom všetko zvládnete. Jedlá sóda patrí k najlepším hnojivám napríklad pre uhorky, paradajky alebo baklažán. Možno ste ani netušili, že bude stačiť len pol litra ku každej rastline a budete mať po starostiach.

Všestranný pomocník

Jedlú sódu môžete použiť mnohými spôsobmi a nikdy vás neprestane prekvapovať. Je úžasným ochrancom rastliny pred škodcami alebo rôznymi chorobami. Jej skvelou vlastnosťou je, že pomáha znižovať kyslosť pôdy. Jedlú sódu iste všetci dobre poznáte, pretože je skvelým pomocníkom pri pečení alebo pri domácich prácach. Rovnako tak ju môžete použiť pre plodiny na záhrade, pre ktoré je neškodná. Plodiace kvetiny, sadenice či kvetiny, všetkému sa bude s jedlou sódou dariť oveľa lepšie.

Krásne zelené uhorky

Teraz si ukážeme, ako jedlú sódu použiť ako hnojivo napríklad pre uhorky. S pomocou tejto metódy budú vaše uhorky nádherne zelené a budú dlho plodiť krásne a zdravé plody. Budete k tomu potrebovať:

  • 2 polievkové lyžice jedlej sódy
  • 10 litrov horúcej vody

Sódu poriadne zmiešajte s vodou a nechajte ju vychladnúť. Následne nalejte 0,5 litra tejto tekutiny ku koreňom každého stromu. V prípade nakazenia rastliny nejakým škodcom je nutné rastlinu ošetriť roztokom 50 g sódy, 10 l vody a 50 g tekutého pracieho mydla. Týmto roztokom potierajte listy aspoň trikrát. Možno použiť aj na paradajky alebo baklažán.

Jedla sóda je záchrancom každej záhrady
Jedla sóda je záchrancom každej záhrady: Absolútne najlepšie hnojivo pre uhorky, paradajky, baklažán i papriky Foto: www.gettyimages.com

Využitie jedlej sódy v záhrade

Jedlú sódu môžete v záhrade využiť aj ďalšími spôsobmi, pretože jej vlastnosti sú naozaj výnimočné. Ak by ste nevedeli, kde ju zoženiete, tak je dostupná v akomkoľvek obchode s potravinami. Neváhajte teda ani sekundu a utekajte pre ňu. Dôvodov je hneď niekoľko a teraz si uvedieme tie zásadné.

Výživa pre ruže

Jedlá sóda je úžasným života budičom rastlín, pomáha hroznu so sivou hnilobou, skvele poslúži pri ochrane egrešov alebo ríbezlí, chráni zelené uhorky, a dokonca má schopnosť likvidovať múčnatky, ktoré útočia na kapustu. S jedlou sódou budete mať krásne muškáty alebo sa zbavíte mravcov a slimákov. Zatočí s burinou, zbavuje rastliny plesní a vyživuje ruže. Vždy stačí len zmiešať s vodou, a zaliať či potrieť listy. Vyskúšajte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané