Jediná osvedčená metóda, vďaka ktorej kliešťa odstránite: Rýchlo, jednoducho a hlave bezpečne - inak by ste to robiť nemali!

Zdieľať
01 3.jpg

Na rozdiel od iných druhov hmyzu predstavuje uhryznutie od kliešťa oveľa väčšie nebezpečenstvo, hoci je primárne nebolestivé a mnohokrát si ho všimneme až po dlhšej dobe. Kliešte sú však prenášačmi dvoch veľmi závažných ochorení, ktoré môžu zanechať na vašom zdraví trvalé následky. Ide o:

  • encefalitída
  • lymeská borrelióza

Obe tieto choroby majú veľmi dlhú rekonvalescenciu a náročnú liečbu, najmä s ohľadom na časové hľadisko. Existuje však niekoľko účinných metód, ktorými možno aj v prípade, že si kliešť donesiete z prechádzky domov, minimalizovať riziká rozvoja týchto ochorení.

02.jpg

Odstránenie kliešťa

Na kliešťovi je ihneď poznať, či už na vás nejakú dobu parazituje, alebo sa prisalo len nedávno. Po krátkej dobe je kliešť zvyčajne stále hladné, a je teda drobné až nepoznateľné. Ak je prisaté dlhšiu dobu, bude nafúknuté a o poznanie väčšie. Kliešť je vždy potrebné ihneď odstrániť – k tomu sa používa najčastejšie pinzeta, je však možné použiť aj niť alebo špeciálne nástroje, ktoré sú bežne dostupné v lekárni. Vždy je potrebné postupovať pomaly a dostať z pokožky kliešť celej vrátane hlavičky. Nevyťahujte ho celé naraz, aby nedošlo k jeho pretrhnutiu. Po odstránení kliešťa ranu vydezinfikujte.

Aká je prevencia lymskej boreliózy

Ak nájdete na svojom tele kliešťa, je prvým krokom prevencia chorôb ho ihneď odstrániť, a to celé vrátane hlavičky. Lymskú boreliózou vás môže nakaziť iba asi 25% kliešťov, pričom na to, aby ju preniesla na človeka, potrebujú byť zahryznutá približne 36 hodín. Ak sa vám podarí kliešť odstrániť v tomto intervale, je pravdepodobnosť, že sa nakazíte veľmi nízka. Napriek tomu sa však odporúča nasadiť jednu dávku antibiotík, ktorá by mala byť nasadená do 72 hodín.

03.jpg

Ako predchádzať uhryznutie kliešťa

Najlepšou prevenciou proti kliešťom je nosenie vhodného oblečenia. Ak sa chystáte do prírody, oblečte si dlhé nohavice a pevné topánky. Kliešte skáču na človeka z trávy a po uchytenie na látke hľadajú spôsob, ako sa dostať k pokožke – čím viac prekážok im postavíte, tým je menej pravdepodobné, že sa im to podarí. Po návrate sa vždy dôkladne prekontrolujte vrátane pokožky hlavy. To isté platí pre deti a domácich miláčikov, ktoré sú pre kliešte tiež obľúbenými cieľmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané