Je zdravé jesť ryžu každý deň? Výsledky šokujúceho výskumu

Zdieľať
ryža
Je zdravé jesť ryžu každý deň? Výsledky šokujúceho výskumu Foto: www.freepik.com

Je možné, že pravidelná konzumácia ryže môže priniesť zdravotné benefity, ale tiež riziká. V tomto článku sa pozrieme na výsledky unikátneho experimentu, ktorý skúmal účinky dennej konzumácie ryže. Čo sa stalo s ľuďmi, ktorí jedli ryžu každý deň? Objavíme prínosy aj možné negatíva tejto diéty a zhodnotíme, či je bezpečné zaradiť ryžu do každodennej stravy.

Čo sa stane, ak budete jesť ryžu každý deň? Výsledky štúdie

V roku 1975 nemecký lekár Walter Kempner uskutočnil zaujímavý experiment, ktorého sa zúčastnilo 106 ľudí. Všetci účastníci trpeli rôznymi stupňami obezity. Niektorí mali problémy so srdcom, iní s obličkami. Cieľom bolo zistiť, či ryžová diéta dokáže zlepšiť ich zdravotný stav.

Ryžová monodiéta

Účastníci experimentu mali prísny jedálniček. Na raňajky dostávali pohár ovocného kompótu. Počas dňa konzumovali tri jedlá, z ktorých každé pozostávalo z porcie ryže bez soli a oleja. Príležitostne bola do jedálnička zaradená trocha čerstvého ovocia a nízkotučného mäsa. Okrem toho všetci účastníci denne cvičili.

Po šiestich mesiacoch muži v priemere schudli 70 kg, pričom ich počiatočná hmotnosť bola približne 160 kg. Ženy stratili priemerne 71 kg, začínajúc na hmotnosti okolo 130 kg. Okrem výrazného úbytku hmotnosti zaznamenal doktor Kempner aj normalizáciu krvného tlaku u väčšiny účastníkov.

ryža na zdravie
Je zdravé jesť ryžu každý deň? Výsledky šokujúceho výskumu Foto: www.freepik.com

Výhody konzumácie ryže

Nie je prekvapujúce, že konzumácia ryže mala pozitívny vplyv na zdravie účastníkov. Nelúpaná ryža je bohatá na aminokyseliny, fosfor, železo, vápnik a množstvo vitamínov. Ryža je tiež ľahko stráviteľná, podporuje správnu funkciu tráviaceho traktu a pomáha vylučovať toxíny a soli z tela. Taktiež prispieva k zlepšeniu kvality nechtov, vlasov a pokožky.

Riziká každodennej konzumácie ryže

Napriek všetkým pozitívam nie je dobré jesť ryžu každý deň. Dlhodobá monodiéta s ryžou môže viesť k nedostatku dôležitých živín. Ryža neobsahuje vitamín B1, ktorého nedostatok môže spôsobiť ochorenia kardiovaskulárneho systému. Deficit bielkovín môže viesť k svalovej atrofii, oslabeniu kĺbov a imunitného systému. Ľudia, ktorí dodržiavajú takúto diétu, môžu pociťovať slabosť, závraty a dokonca stratu vedomia.

Aj keď ryžová diéta môže pomôcť s úbytkom hmotnosti, môže zároveň spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu. Namiesto tejto extrémnej metódy je lepšie zvoliť vyváženú a zdravú stravu, ktorá telu poskytne všetky potrebné živiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané