Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Zdravie
  • Je z Vášho dychu cítiť acetón? Máte často smäd a neustále beháte močiť? Venujte týmto príznakom pozornosť.

Je z Vášho dychu cítiť acetón? Máte často smäd a neustále beháte močiť? Venujte týmto príznakom pozornosť.

reklama:
cukrovkawww.gettyimages.com

Cukrovka je bežné a pomerne rozšírené ochorenie, ktoré môže viesť k životu ohrozujúcim následkom, pokiaľ nie je liečená  nielen liekmi , ale aj adekvátnou zmenou životného štýlu. Ak je diagnóza stanovená včas a pacient pristupuje k liečbe zodpovedne, nemusí táto choroba ovplyvniť Váš život ani zdravie. V opačnom prípade riskujete vážne zdravotné komplikácie. Ako spoznáte prichádzajúcu cukrovku?

Časté močenie, rozmazané videnie a zlé hojenie

Časté močenie je jedným z najčastejších príznakov cukrovky. Pretože sa telo chce zbaviť prebytočného cukru v krvi, musia obličky tvrdo pracovať. Vplyvom častého močenia je veľa diabetikov dehydratovaných, čo tiež ovplyvňuje obsah tekutín v očnej buľve. Ak sú Vaše oči suché, horší sa Vám zrak,  ak nezakročíte, môžete o neho úplne prísť. Pretože telo tak tvrdo pracuje na znížení príliš vysokej hladiny cukru, zostáva mu menej energie na hojenie rán a infekcií. Kožné infekcie alebo podráždenie nôh sú u diabetikov bežné, v najhoršom prípade môže dôjsť až k odumieraniu tkanív.

Extrémny hlad, častý smäd a nevysvetliteľná strata hmotnosti

V raných štádiách cukrovky je bežné, že sa postihnutá osoba cíti extrémne hladná. Je to preto, že nemôžete správne kontrolovať hladinu cukru v krvi. Chuť do jedla je teda ako na horskej dráhe.

Ak stále pociťujete smäd a nemôžete ho uhasiť, môže to byť známka cukrovky. Čím viac pijete, tým viac musíte močiť. Ak neustály smäd pretrváva po dlhú dobu, môže to znamenať, že nejde o dočasný problém: môže ísť o známku extrémnej dehydratácie.

Keď telo tvrdo pracuje a vylučuje veľké množstvo tekutín, často tým spôsobí úbytok hmotnosti. Ak k tomu dôjde bez zjavného dôvodu, môže to byť známka cukrovky.

Únava, vyčerpanie, brnenie a necitlivosť končatín a acetónový dych

Pravidelná únava a vyčerpanie aj napriek  dobrému    spánku  je  u diabetikov bežné. Je to spôsobené kolísaním hladiny cukru v krvi. Ak pociťujete brnenie a necitlivosť končatín, nezabudnite si nechať skontrolovať prítomnosť cukrovky. Cukrovka tiež ovplyvňuje dych, v takom prípade bude páchnuť ako odlakovač. Liečená cukrovka sa dá držať na uzde, ak ale jej liečbu podceníte alebo úplne vynecháte, môžu sa k  nej pridružiť ďalšie (a oveľa horšie) problémy. Nezabudnite preto v prípade podozrenia na cukrovku okamžite navštíviť svojho lekára.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.