Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je váš pes smutný? Možno je na vine vaše správanie

reklama:
pes
peswww.freepik.com

Čím ďalej tým častejšie sa objavuje názor, že aj psy môžu trpieť depresiami. Za tie si ale vraj nemôžu sami. Je to logické, celý život sú tieto zvieratá závislé na človeku a trávia s ním prevažnú väčšinu svojho času. Preto aj ich psychické zdravie musí byť do značnej miery ovplyvnené práve ich pánmi.

Napríklad švajčiarski veterinári tvrdia, že ak je pes smutný alebo prejavuje isté známky agresie, nemusí to byť nutne jeho prirodzená povaha, ktoré toto správanie býva často pripisované. Možno pes trpí depresiami, a práve toto správanie je ich výsledkom.

Príčiny depresií u psov

Jedným z dôvodov môže byť napríklad nedostatok pohybu alebo absencia psích kamarátov. Pes je spoločenský tvor, a ešte pred tým, než ho človek domestikoval, pobehoval vo voľnej prírode a žil vo svorkách s ostatnými psami. V dnešnej dobe ale rastie počet prípadov, keď pes trávi väčšinu času zatvorený sám doma a von sa dostane sotva na hodinu denne.
Psy sú veľmi emočne založení. Nielen že dokážu emócie vycítiť, vedia sa do nich ale aj vžiť. Ak žijete v neustálom strese (napríklad zo zamestnania) a ani doma sa od tohto napätia nedokážete oslobodiť, celkom určite sa to na vašom štvornohom miláčikovi chtiac nechtiac podpíše. Okrem toho, že pes dokáže prežívať vaše emócie spolu s vami, on sám od vás určite priamo potrebuje. Pokiaľ mu ich nedáte, nemôže byť šťastný ani keby viac chcel. Pes potrebuje lásku, zábavu a pozornosť a polhodinová prechádzka, ktorú pánik navyše celú strávi na telefóne, mu stačiť nebude.

Depresiu môžu ale u psov spôsobiť aj určité zmeny vo vašom živote. Či už sa jedná o rozchod,rozvod partnerov alebo odchod člena rodiny (napríklad ak odíde dieťa na internát alebo sa odsťahuje), je možné, že to na psíkovi zanechá stopy.

Ak si všimnete u vášho psíka zmeny správania, napríklad že je zrazu viac unavený, nemá takú chuť do jedla alebo sa už nechce toľko hrať, majte na pamäti, že ho nutne nemusí ťažiť iba problém zdravotný, ale môže ho trápiť aj problém psychický. Potom sa treba zamyslieť okrem iného aj nad tým, aké emócie psíkovi vysielame aj my sami.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 18. mája 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.