Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je vám zle z pohľadu na tento obrázok? To je dôvod, prečo tomu tak je

reklama:
fotka
fotkayoutube.com

Pokiaľ sa pri tejto fotke cítite trochu nepríjemne alebo sa na ňu nemôžete vôbec pozerať, očividne máte určitý stupeň trypofóbie, nepochopiteľný strach zo zhlukov malých dier. Napriek tomu, že vo väčšine situácií tieto drobné dierky neohrozujú náš život, tento nepochopiteľný strach postihuje takmer 15 % ľudí na celom svete. A napriek tomu je zaujímavé, že trypofóbia nie je ani skutočnou fóbiou prijímanou medicínou. V skutočnosti je ešte menej rešpektovaná ako také výstrednosti, ako je cyklofóbia, strach z kolies.

Pred 10 rokmi začali užívatelia internetu zdieľať fotografie so zhlukami malých dier online a videli reakcie užívateľov, ktorí sa pri tom pohľade zvíjali strachom a nechutenstvom. Tento jav nakoniec upútal pozornosť vedcov z University of Essex v Spojenom kráľovstve, ktorí sa rozhodli zistiť, či má tento podivný strach skutočne nejaký psychologický základ. „Potom, čo sme subjektom ukázali sériu rôznych priateľských fotografií a potom fotografií vecí, ktoré obvykle ľudí znechucujú, bolo zistené, že veci, ktoré vyvolali najväčšiu odozvu, mali spoločnú jednu matematickú štruktúru. Stručne povedané, mali veľa malých, vysoko kontrastných detailov, ako sú čiary, bodky a diery, ktoré boli mierne od seba, v určitom konkrétnom zarovnané“ hovorí jeden z vedcov.

„Napríklad lotosový struk má vysoký kontrast medzi tmavými otvormi a jasným povrchom, pričom otvory sú od seba dostatočne rovnomerne rozmiestnené, aby lepšie osvetlili tieto detaily, čo vytvára pohľad, ktorý u niektorých ľudí vyvoláva pocit na zvracanie“. Vedci sa domnievajú, že vzory tohto typu môžu súvisieť so znakmi jedovatých zvierat, ako je hapalochlaena, chobotnica s výraznými jasne modrými kruhovými znakmi na tele, ktoré v nás môžu podvedome vyvolať určitý prvotný strach, varovanie, že to, čo vidíme, nie je pre nás dobré.

Ďalším konceptom je, že zhluky malých otvorov nám môžu podvedome pripomínať nákazlivé kožné stavy, vyrážky alebo vredy, ďalšie veci, od ktorých sa rozhodne chceme držať ďalej. Samozrejme konečne existuje aj teória, že trypofóbia by mohla byť príkladom „emocionálnej nákazy“, čo znamená, že ste možno nemali trypofóbiu pred 5 minútami, ale po prečítaní článku si zrazu myslíte, že ju máte.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.