Je vám často zima? Za vašu zimomravosť môže nedostatok tekutín aj nízky tlak

Zdieľať
chlad

Klepete sa s príchodom chladnejších mesiacov zimou, aj keď vám partner tvrdí, že mu je teplo? Ak sa stále sťažujete na studené ruky a nohy, máte zamrznutý nos, von nevyjdete bez niekoľkých vrstiev oblečenia a stále to nie je ono, niečo tu nehrá. Vaša zimomravosť môže mať hneď niekoľko príčin, ktorým sa skúste pozrieť na zúbok.

Máte nízky krvný tlak

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo je vám stále zima, je skutočnosť, že máte nízky krvný tlak. Pri nízkom tlaku alebo hypotenzii preteká krv v cievach veľmi nízkou rýchlosťou. To má za následok menší prísun kyslíka do tkanív. Najmenej sú prekrvované hlavne končatiny, práve preto pri hypotenzii trpíte na studené ruky a nohy. K ďalším príznakom nízkeho krvného tlaku patria napríklad závraty alebo slabosť.

Akým spôsobom si môžete krvný tlak trochu zvýšiť? Vypite v priebehu dňa aspoň 2,5 litra čistej neperlivej vody. Pomôže vám tiež popíjanie kávy či čierneho alebo zeleného čaju. Zvýšte prísun vitamínu C a B12, ale aj draslíka a sodíka. Vašu krv rozprúdi aj pohyb, preto si nájdite šport, ktorému sa budete intenzívnejšie venovať.

Trpíte anémiou

Máte anémiu? Potom trpíte nedostatkom železa v krvi, s čím súvisí aj nižší počet červených krviniek distribuujúcich po celom vašom tele kyslík. A práve nedostatočné prekrvenie tkanív a zimomravosť sú jedny z príznakov anémie. K tým ďalším patrí napríklad únava, bledosť, závraty či nepravidelný srdcový rytmus.

Anémia vzniká pri nedostatku železa v tele. Preto túto minerálnu látku svojmu telu dodávajte nielen pomocou doplnkov stravy, ale aj úpravou jedálnička. Železo nájdete napríklad v listovej zelenine, strukovinách, ale aj červenom mäse a vnútornostiach.

Ste v strese

Stresová situácia, ktorá je spojená s úzkostným až depresívnym stavom, dokáže vaše telo poriadne zaťažiť. Keď ste v strese, vaše telo namiesto končatín zásobuje krvou svoje najdôležitejšie orgány. A práve preto trpíte studenými rukami a nohami.

Máte hypotyreózu

Hypotyreóza je znížená funkcia štítnej žľazy, pri ktorej tento dôležitý telesný orgán vylučuje nedostatočné množstvo tyreoidálnych hormónov. V dôsledku tejto poruchy dochádza k spomaľovaniu metabolizmu, a práve preto vám býva zima. K ďalším symptómom hypotyreózy, ktorú by ste mali riešiť so svojím lekárom, patrí okrem zimomravosti aj priberanie na váhe, strata energie, únava, padanie vlasov či sklon k depresiám.

Málo pijete

Na pravidelný pitný režim by ste mali dbať po celý rok, a to aj v zimných mesiacoch. Pokiaľ budete piť dostatočné množstvo tekutín (ideálne 1,5 litra čistej vody denne), váš metabolizmus bude pracovať rýchlejšie, v dôsledku čoho budete mať aj vyššiu vnútornú telesnú teplotu. Ak ale budete dehydratovaní, zvlášť počas chladnejších mesiacov bude vaše telo horšie znášať extrémne nízke teploty. A práve preto vám bude veľmi často zima.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané