Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je tu československá mutácia koronavírusu: Podľa našich vedcov sa rozšírila aj do sveta

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Do sveta sa nerozšírila len britská a juhoafrická mutácia nového koronavírusu. V niekoľkých krajinách cirkuluje aj „československý“ kmeň, ktorý sa spája so zvýšenou infekčnosťou a potlačením imunitnej odpovede organizmu …

Skupina uznávaných vedcov potvrdila nový kmeň koronavírusu. Ide o mutáciu s názvom B.1.258 a panuje na Slovensku i v Česku. Po vzore zo zahraničia ho možno nazvať „československý“.

Dokazuje to publikovaná vedecká práca zverejnená na portáli Virological.org, ktorej autorom je virológ Boris Klempa z biomedicínskeho centra slovenskej akadémie vied (SAV) spolu s výskumným tímom slovenských odborníkov. Spoluautorom štúdie je aj biochemik Pavel Čekan.

Československá mutácia je veľmi podobná tej britskej, čo sa týka infekčnosti. Expertom sa podarilo zistiť, že v sebe nesie vyššiu vírusovú záťaž a má vplyv aj na závažnosť a priebeh covidu-19.

Kmeň B.1.258 bol odhalený vo vzorkách z Česka, a to v zhruba 59 percentách z 251 sekvenovania vzoriek. Tie boli odobraté vlani v priebehu septembra a decembra. Na slovensku sa potvrdil v 25 percentách zo 72 sekvenčných vzoriek.

Československý kmeň sa od augusta 2020 šíril v strednej časti Európy. Rýchlo sa však dostal aj do Poľska, Nemecka, Holandska, Švédska, Dánska či na Island.

Vedci podrobili analýze aj 122 pozitívnych vzoriek pochádzajúcich z plošného testovania na covid-19 v Brne, ktoré prebehlo vlani v decembri. Ukázalo, že vyššia vírusová nálož je pri československom aj anglickom kmeňi koronavírusu.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 14. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.