Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je to rozkrádačka storočia, zločinecké maniere pokračujú. Hovorí po kontrole u diaľničiarov poslankyňa Šuteková

reklama:
Miriam Šuteková
Poslankyňa parlamentu Miriam ŠutekováFoto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Kontrola systému verejného obstarávania v Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) za roky 2019 a 2020, ktorú vykonal Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), dokazuje rozkrádačku storočia.

Musíme vrátiť desiatky miliónov

„Z výsledkov vyplýva, že Slovensko prišlo nielen o desiatky miliónov eur, ktoré musí vracať Európskej únii z rozpočtu štátu, teda z peňazí daňových poplatníkov, ale najviac v tomto smere doplácajú občania,“ informovala v utorok poslankyňa.

Napriek tomu, že podľa nej ľudia čakajú na dostavbu každého metra diaľnic, ich výstavba mešká pre jasné „tunelárske“ maniere v štátnej inštitúcii.

Šuteková zároveň požiadala o zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti jeho predsedu Petra Kremského, za účasti ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina), ako aj predstaviteľov NDS a NKÚ. Šuteková je členkou hospodárskeho výboru.

Štrnásť dodatkov k zmluve

V súvislosti s výsledkami kontroly v NDS uviedla ako príklad výstavbu úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorá meškala tri roky, pričom pochybne bolo preinvestovaných 80 mil. eur.

K zmluve o výstavbe úseku D3 Svrčinovec – Skalité bolo uzavretých štrnásť dodatkov, čoho výsledkom je 43 mil. eur neoprávnených výdavkov.

Podľa poslankyne je zjavné, že cieľom „dodatkovania“ neboli bezpečné diaľnice pre občanov Slovenska, ale starostlivosť o „našich ľudí“.

Správa kontrolórov je alarmujúca

Správa NKÚ o výsledkoch kontroly najmä verejného obstarávania v NDS, je podľa Šutekovej taká alarmujúca, že je potrebné zvolať mimoriadne rokovanie hospodárskeho výboru.

„Výsledky kontroly nesmú zostať len na papieri, treba okamžite konať. Súhlasím s odporúčaniami predsedu NKÚ, že musíme vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči vinníkom, ktorí naplánovali nehorázne šafárenie a neštítili sa ani falšovania dokumentov, verejných obstarávaní na mieru, zmluvných dodatkov za milióny eur,“ upozornila Šuteková.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 13. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.