Je pôvabný, nenáročný, všestranne liečivý a hojivý- Harmanček pravý

Zdieľať
Harmanček pravý
Je pôvabný, nenáročný, všestranne liečivý a hojivý- Harmanček pravý Foto: www.gettyimages.com

Je to výnimočne všestranná liečivka, obsahujúca stovky blahodarných látok, napríklad hojivý azulén a bisabolol či kŕče uvoľňujúce apigein.

Jemne, a pritom spoľahlivo mierni zápaly i bolesti. Je prospešná pri nachladnutí, nadúvaní a tráviacich ťažkostiach. Mierne upokojuje aj psychiku, zvonka hojí poranenú kožu. Harmanček sa všeobecne dobre znáša, len výnimočne sa môžu objaviť alergické reakcie. Môžu ho bez obáv užívať aj deti, tehotné a dojčiace ženy. Len predávkovania, ktorého nemožno pri bežnom užívaní ľahko dosiahnuť, by viedlo k nevoľnosti a zvracaniu. Na záhrade drobné kvetné puky harmančeka vyvolávajú pocit letnej vidieckej pohody. Je okolo pol metra vysoký a kvitne od júna až do septembra.

Čo sa zbiera

Do zásoby zbierame kvetenstvo za slnečných dní, postupne sa rozvinú ďalšie. Kvetenstvo sušíme na sitách na temnom, vzdušnom a teplom mieste alebo v sušičke pri teplote do 35 ° C.

Ako ho užívať

Nálev z lyžice čerstvých a podrvených alebo z lyžičky sušených kvetov na šálku vody užívame podľa potreby až 3x denne. Pred zaliatím vodou sa oplatí kvetmi podrviť alebo čerstvé pokrčiť – chuť, vôňu a liečivé látky sa potom uvoľnia rýchlejšie a dôkladnejšie. Ako kloktadlo hojí zápaly v ústach, ako pleťová voda podráždenú pokožku.

Jednoduché pestovanie

Hojivé kvetné úbory harmančeka spoznáme od podobných rastlín podľa vyklenutého kvetného lôžka (ako sa úbor rozvíja, stred sa postupne vydúva) a nezameniteľnej vône. Harmanček sa na záhradu niekedy nasťahuje sám, inokedy treba ho zjari vysiať – potom sa ochotne množia samovýsevom.

Prospieva mu slnko a priepustná pôda, uspokoja sa však takmer s akoukoľvek. Môžeme ho pestovať v letničkových záhonoch, v suchomilných trvalkových výsadbách aj ako letničky aj v zeleninovej záhrade.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané