Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je očkovanie proti vírusu covid škodlivé pre tehotné ženy, staršie osoby, diabetikov a pacientov s rakovinou?

reklama:
očkovanie
očkovaniewww.gettyimages.com

Téma očkovanie bolo vždy považované za akútne a s príchodom pandémie koronavírusu sa kontroverzie a nadšenie v tejto oblasti ešte zväčšili. Ľudia sú rozdelení do dvoch táborov: niektorí považujú vakcínu proti covid za spásu, iní v nej vidia hrozbu. Aká je realita?

Predpokladá sa, že očkovanie proti koronavírusu môže viesť k vážnym zdravotným problémom a dokonca spôsobiť, génové mutácie. Je to skutočné? „Ak má niekto nejaké individuálne ochorenie, potom pred očkovaním je nutné to prediskutovať s lekárom,“ hovoria lekári. Pokiaľ ide o vplyv vakcíny na gény pacienta, táto skutočnosť nebola preukázaná. „Po mnoho rokov sme doteraz nenašli vakcínu, ktorá by zmenila ľudskú DNA,“ povedal epidemiológ.

Ľudia s diabetom a astmou by mali byť zaočkovaní. Starší ľudia môžu byť zaočkovaní proti koronavírusu, ak nemajú žiadne kontraindikácie. „Vek sám o sebe nie je kontraindikáciou.“ To isté platí pre diabetes. Ak človek zomrie na cukrovku, je to iná vec. Diabetikov a astmatikov je potrebné očkovať „.

Vakcína nepoškodí ľudí, ktorí mali rakovinu. Ale aj v tomto prípade stojí za to sa poradiť so špecialistom.

„Ak takí ľudia nesedia na liekoch, ktoré potláčajú množenie rakovinových buniek, a cítia sa dostatočne normálne, potom môžu byť očkovaní.“ U pacientov s autoimunitnými ochoreniami je väčšina pravdepodobne očkovaná. Pokiaľ sa ale jedná o vážne ochorenia so zjavnými prejavmi, potom je nutná konzultácia alergológa. Existuje mnoho ľudí s autoimunitnými chorobami.
Epidemiológovia nepovažujú očkovanie proti vírusu covid za škodlivé pre tehotné ženy.

Očkovania by sa nemali báť tehotné ženy. „Zatiaľ vidíme, že existuje len malá škoda, ale prínos je veľký,“ hovorí epidemiológ. Odborníci tiež tvrdia, že niektoré ženy boli očkované, bez toho, aby vedeli o svojej situácii. Lekári, ktorí týchto pacientov pozorovali, poznamenali, že  tehotenstvo a pôrody skončili dobre.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.