Záhradné práce začínajú
Pre zelený trávnik
Trávnik je po miernej zime oslabený a zničený. Aby sa čo najskôr zazelenal, potrebuje do začiatku pomôcť.
Na jar je vhodné vykonať vertikutáciu, ktorá rozbije trsy a porast prevzdušní. Na takto prevzdušnenú pôdu nasypte kremičitý piesok. Dáva sa v množstve 2 litre / m2 na južnej, východnej a západnej strane a 3 litre / m2 na sever, pretože tam je viac vlhkosti a machu. Tým vytvoríte prirodzenú drenáž v ílovitej pôde.
Na záver vykonajte dosev holých miest a pohnojte štartovacím trávnikovým hnojivom, ktoré dodá trávniku potrebné minerálne látky a urýchli jeho vývoj a rast.
Hrušky a jablone sa odporúča prerezávať od decembra do konca marca, ak neklesnú denné teploty pod -5 ° C. Ďalej je dobré v čase vegetačného pokoja vykonávať omladzovací rez bobuľovín, čo sú ríbezle, egreše, čučoriedky a podobne. V zime, v čase vegetačného pokoja, je možné zo záhrady odstrániť staré a choré stromy.
A v neposlednom rade máte v marci poslednú šancu k prerezaniu väčšiny okrasných kríkov s výnimkou živých plotov, ktoré sa upravujú v priebehu celého roka. Dreviny prerežete správne tak, že odstránite postranné výhony, stopy po reze by mali byť čo najmenšie.
Miesto aj pre kvety
Ak nechávate na záhonoch cez zimu suché trávy a trvalky nezrezané, je čas orezať suché nadzemné časti a urobiť miesto pre novo rašiace výhonky.
V prípade, že objavíte napadnuté kusy rastlín hubami a plesňami, je potrebné ich bezodkladne zlikvidovať.
Jarné slnko býva silné, ale mrazy sa môžu kedykoľvek vrátiť. Preto je dôležité chrániť slabé rastliny pred poškodením mrazom. To platí najmä pre mladé rastlinky cesnaku, jahôd a byliniek. Ochranu zaistí dostatočná vrstva mulčovacej kôry alebo čečiny, použiť možno aj bielu netkanú textíliu.
Doprajte pôde výživu
Ak sa nachádzajú u vás ešte zvyšky snehu, využite to a prikročte k vápneniu pôdy dolomitickým vápencom. Ide o šetrný spôsob, kedy sa vápenec spolu s topiacou vodou postupne vsakuje do pôdy a pozvoľna ju obohacuje vápnikom, horčíkom a ďalšími živinami. Dolomitický vápenec je určený pre aplikáciu na ornú pôdu, sady, záhrady, lúky, pasienky a lesné porasty..
Alternatívnym riešením je posyp záhonov popolom. Nie je to obvyklá aktivita, ale o to účinnejšia. Drevený popol obsahuje väčšie množstvo draslíka a vápnika, čo sú dve nevyhnutné živiny, ktoré rastliny potrebujú k zdravému rastu.
Rozmaznávajte pôdu
Aspoň raz za rok je dobré pôdu zrýľovať. Ak sa tak nestalo na jeseň, je rytie možné aj v zime, vo chvíľach, kedy nie je pôda zamrznutá. Zkyprením zľahnutej či zhutnenej pôdy sa zlepšuje ako prevzdušnenie, tak odvodnenie.
Hnojenie organickými hnojivami je najlepšie na jeseň, ale ak ste tak neurobili, nezanedbajte to teraz. Do pôdy zaryte vyzretý kompost alebo hnoj, ktoré zlepšia fyzikálne vlastnosti pôdy. Pre jarné hnojenie sú z organických hnojív ideálne hnoj konský, ovčí, králičí, ale aj hydinový a predovšetkým potom kompost. Doplniť ich môžete nejakým rýchlo rozpustným minerálnym hnojivom.
Výsadba začína
Možno vám pripadá, že na výsadbu je ešte skoro. Niektoré plodiny ale majú veľmi dlhú vegetačnú dobu a bez včasného predpestovania by nedozreli. V skleníku môžete vysievať už od februára prvé kvitnúce rastliny. Vyberte si predovšetkým tie, ktoré potrebujú na pestovanie dlhšiu dobu. Ide napríklad o petúnie alebo begónie.
Vo februári alebo marci je tiež dobré začať s výsadbou zeleniny. Pomaly rastúce a teplomilné druhy, ako sú napríklad paradajky a papriky, si môžete predpestovať doma.
Do záhona vsádzajte iba silné a zdravé rastliny, neporušujte ich koreňový obal, preto rašiace mladé rastlinky do záhona vysaďte aj vrátane rašelinového kvetináča. Pri sadení dodržujte správnu vzdialenosť a hĺbku, aby si dospelé rastliny navzájom neprekážali. Po vysadení sadenice dobre zalejte, v prvých niekoľkých týždňoch by rastliny nemali vyschnúť, pretože nie sú ešte prekorenené. Pre rýchlejší rast k nim môžete pridať trochu vyzretého kompostu. Až do polovice mája môžu mladé rastlinky ohrozovať prízemné mrazíky, preto ich ešte predovšetkým v prvých týždňoch a na noc chráňte netkanou textíliou.