Je čas zasiať fazuľu

Zdieľať
Je čas zasiať fazuľu
Je čas zasiať fazuľu Foto: www. depositphotos.com/

Akú pôdu potrebujú a čo im robí dobre?

A aký typ si vybrať? Kríčkové stačí zasiať, popínavým pripravíme oporu – napríklad z tyčiek v tvare tee-pee.

Fazuľa vyžaduje teplejšie polohy s ľahšími až poloťažkými pôdami. V osevnom postupe ich zaraďujeme až do tretej trate, nie sú náročné na živiny. Vysievame ich, keď teplota pôdy neklesá pod 10 ° C a je dostatočne zásobená vlahou, čo býva od polovice mája do polovice júna. Postupným výsevom až do konca júna môžeme predĺžiť dobu zberu. Rastliny kultivujeme len do začiatku kvitnutia, neskorší zásah do porastu môže zapríčiniť sprchávanie kvetov a celkovo pôsobiť negatívne na zdravotný stav. Závlaha do začiatku kvitnutia zvyšuje výnos.

Záhradné alebo poľné, kríčkové alebo popínavé?
Fazuľa sa rozdeľuje na záhradné a poľné. Fazuľa záhradná je vyšľachtená a pestovaná so zámerom žať a konzumovať zelené struky. Tie sú bez pergamenovej vrstvy a takzvané struny na chrbte struku. Struky záhradnej fazule sú ľahko stráviteľné a chuťovo jemné.
Fazuľa poľná je šľachtená a pestovaná so zámerom žať suché zrno. Struky poľnej fazule majú strunu aj pergamenovú membránu, ktoré spoločne uľahčujú lúštenie semien.
Fazuľa má ďalej dve rastové formy, a to kríčkové a tyčkové. Obe môžu byť ako záhradné, tak poľné.
Popínavej fazuli stačí jednoduchá konštrukcia

Fazuľové tee-pee
Fazuľa popínavá potrebuje oporu, ktorá môže vyzerať ako jednoduchá konštrukcia z bambusových tyčí. Tie by mali byť asi 2,5 m dlhé a postačí ich päť. Tyče zarazíme do zeme a pod vrcholom zviažeme pevným povrazom.. V dvoch až troch poschodiach pretiahneme prevŕtanými otvormi povrázok pre lepšiu stabilitu konštrukcie. K pätám tyčí vysejeme osivo. Fazuľa rýchlo rastie a čoskoro celú konštrukciu zakryje. Stavba je jednoduchá a fazuľu možno ľahko žať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané