Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Instantným rezancovým polievkam sa radšej oblúkom vyhnite!

reklama:
Dry instant noodle
Dry instant noodle at the local market in Vietnamwww.gettyimages.com

Instantné rezancové polievky niekto nekupuje vôbec, niekto ich má doma pre prípad, že sa bude potrebovať rýchlo najesť a nebude mať dosť času, a niekto je konzumuje viac či menej pravidelne.

Iste, ak si ich dáte naozaj len raz za čas, nič sa nedeje a telo si s nimi ľahko poradí. Spozornieť by však mali tí, ktorí ich majú doma zásoby a neboja sa do nich siahnuť v podstate pravidelne. Tieto polievky vám totiž nielen dodajú úplné minimum živín, ale obsahujú veľa látok, ktoré nie sú pre ľudské zdravie nijak prospešné a nie je tak vhodné je v tele hromadiť. Ich ďalšou nevýhodou je to, že deklarované chuti je vo väčšine prípadov dosiahnuť len látkami, ktoré zvýrazňujú vôňu a chuť, a tiež umelým arómu, napríklad kuracím, nie skutočnými prírodnými surovinami, ako je napríklad kuracie mäso.
príliš soli

Zrejme najväčším problémom všetkých týchto instantných rezancových polievok bez ohľadu na ich značku alebo krajinu pôvodu je skutočne vysoké množstvo soli. Sodík je tak jediným minerálom, ktorý je v týchto polievkach obsiahnutý, ale je ho tam príliš. O ostatných mineráloch a vitamínoch sa hovoriť nedá vôbec.

Ďalšie problematické zložky

  • Ďalším negatívom týchto polievok je značné množstvo prídavných látok, ktorými sú napríklad
  • látky zvýrazňujúce chuť a vôňu, najmä glutamát sodný
  • farbivá, napríklad karamel
  • zahusťovacie látky, napríklad guma guar
  • emulgátory, najmä lecitín
  • regulátory kyslosti, napríklad kyselina citrónová alebo kyselina jablčná, a
  • rad ďalších látok.

Namiesto prírodných surovín tak konzumujeme v podstate len rezance bez chuti s chemickým kokteilom umelých látok. Tie sú síce obvykle z hľadiska platnej legislatívy považované za látky bezpečné, napriek tomu je však zrejmé, že ich väčší počet a vzájomné kombinácie nemôžu pre ľudský organizmus predstavovať žiadny prínos.

Ak si dávate pozor na to, aby výrobky neobsahovali palmový olej, musíte aj tu byť obozretní, pretože práve palmový olej býva častou súčasťou týchto polievok.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 15. novembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.